აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ეკოლოგიის და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს წარმომადგენლები ჯიღაურას ბაზას ესტუმრნენ
აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ეკოლოგიის და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილემ ვუგარ კარიმოვმა და აზერბაიჯანული დელეგაციის წევრებმა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზაზე ვაზის, ხეხილის და აგროსატყეო კულტურების კოლექცია დაათვალიერეს და ცენტრის საქმიანობას გაეცნენ. ბაზაზე გამართულ შეხვედრაზე მთავარი ყურადღება აგროსატყეო მიმართულებით ბოლო წლებში განხორციელებულ პროექტებს და კოლექციაში დაცულ სახეობებს დაეთმო. აღსანიშნავია, რომ ჯიღაურას სატყეო კულტურების კოლექციაში, დღეისთვის, 100 სახეობაა დაცული, მათ შორის, უნიკალური და გადაშენების პირას მყოფი სახეობებიც.
ჯიღაურას სატყეო კულტურების კოლექცია 2015 წელს, სატყეო კულტურების კონსერვაციის და დაცვის მიზნით გაშებდა. სახეობების უდიდესი ნაწილი ენდემურია. კოლექცია 4 სექსციისგან შედგება, დეკორატიული, წითელი ნუსხის, ხეხილის ველური წინაპრების და აღმოსავლეთ სსქართველოს ტყის შემქმნელი ძირითადი სახეობები. კოლექციაში წითელი ნუსხის 20 სახეობაა დაცული, მათ შორის ისეთი უნიკალური სახეობები, როგორიცაა უთხოვარი, საღსაღაჯი, თურანულა და სხვა.

The representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan visited the Jighaura Base
The Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan Vugar Karimov and the members of the Azerbaijani delegation visited the collection of grapevines, fruit crops and agroforestry crops at the Jighaura Perennial Crops’ Experimental- Demonstration Base of the Scientific-Research Center of Agriculture and got acquainted with the Center's activities. At the meeting held at the base, the main attention was paid to the projects implemented in recent years in the field of agro-forestry and the species protected in the collection. It should be noted that 100 species are preserved in the collection of forest crops of Jighaura, including unique and endangered species.
The collection of forest crops of Jighaura was planted in 2015 for the purpose of conservation and protection of forest crops. Most of the species are endemic. The collection consists of 4 sections, ornamental, red list, wild ancestors of fruit trees and the main forest-forming species of Eastern Georgia. 20 red list species are protected in the collection, including such unique species as Utkhovari, Saghsaghaji, Turanula etc.