სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის ბაზაზე ICARDA-ს წარმომადგენლებთან შეხვედრა გაიმართა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილე, ნოდარ ხატიაშვილი მშრალი რეგიონების სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა კვლევის საერთაშორისო ცენტრის (ICARDA) წარმომადგენლებს შეხვდა. შეხვედრაზე ცენტრსა და ICARDA-ს შორის სოფლის მეურნეობის მეცნიერების კუთხით თანამშრომლობის პრიორიტეტული მიმართულებები განისაზღვრა.
ICARDA-ს უზბეკეთის რეგიონულმა მენეჯერმა, აკმალ აკრამხანოვმა, დელეგაციის წევრებთან ერთად, თესლის და სარგავი მასალების სტანდარტებისა და სერტიფიცირების კვლევის სამსახურის ლაბორატორია დაათვალიერა და ლაბორატორიის მუშაობის ძირითად მიმართულებებს გაეცნო.
მშრალი რეგიონების სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა კვლევის საერთაშორისო ცენტრი (ICARDA) 1975 წლიდან ახორციელებს კვლევის განვითარების პროგრამებს მსოფლიოს მშრალი ზონების 50 ქვეყანაში. ცენტრი აერთიანებს კავკასიის, მცირე, წინა და ცენტრალური აზიის კვლევით ინსტიტუტებს და სამეცნიერო ცენტრებს. ქსელში გაერთიანებულ ორგანიზაციებს აღნიშნული საერთაშორისო სასელექციო ცენტრებიდან მიეწოდებათ გაუმჯობესებული სასელექციო მასალა, რომელიც წარმოდგენილია სუფთა ხაზებამდე მიყვანილი ჰიბრიდული ფორმებით და პერსპექტიული გენოტიპებით. ახალი ჯიშის მისაღებად, განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება სასელექციო-საწყისი მასალის მრავალფეროვნებას, მათ შესწავლას, რეგიონისათვის საუკეთესოს შერჩევას და გამოცდას.
შეხვედრას სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის სტანდარტების სერტიფიცირების დაგეგმვისა და ეკონომიკური ანალიზის სამსახურის უფროსი თამარ ჯინჯიხაძე და მარცვლოვანი კულტურების კვლევის სამსახურის უფროსი ცოტნე სამადაშვილი ესწრებოდნენ.

A meeting was held with the representatives of ICARDA at the Tsilkani Base of the Scientific-Research Center of Agriculture
Nodar Khatiashvili, Deputy Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, met with the representatives of the International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA). At the meeting, the priority areas of cooperation between the center and ICARDA in terms of agricultural science were determined.
Akmal Akramkhanov, Regional Manager of ICARDA in Uzbekistan, together with the members of the delegation, visited the laboratory of the Research Division for Standards and Certification of Seeds and Planting Materials and got acquainted with the main directions of the laboratory's work.
Since 1975, the International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA), has been conducting research and development programs in 50 countries of the dry zones of the world. The center unites research institutes and scientific centers of the Caucasus, Minor, Eastern and Central Asia. The organizations united in the network are supplied with improved breeding material from the mentioned international breeding centers, represented by hybrid forms brought to pure lines and promising genotypes. In order to obtain a new variety, special importance is attached to the variety of selection-initial material, their study, selection and testing of the best for the region.
The meeting was attended by Tamar Jinjikhadze, Head of the Division of Standartization, Certification, Planning and Economic Analysis and Tsotne Samadashvili, the Head of Cereal Crops Research Division.