სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა ყოველწლიურ გამოფენაში „მესაქონლეობის ექსპო 2023“ მიიღო მონაწილეობა
გამოფენის ფარგლებში მოწყობილ მაღალპროდუქტიული და ადგილობრივი სელექციური მსხვილფეხა პირუტყვის გამოფენა-შეჯირში გამარჯვებულები სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დმანისის სადგურში გამოყვანილი კავკასიური წაბლა, მეგრული წითელი და ქართული მთის ხევსურული ჯილაგი გახდნენ.
საგამოფენო სივრცეში დამთვალიერებელს საშუალება ჰქონდა, მეცხოველეობის მიმართულებით ცენტრის მეცნიერ-თანამშრომელთა მიერ გამოცემულ დარგობრივ ლიტერატურასა და გზამკვლევს გასცნობოდა.
„მესაქონლეობის ექსპო/Cattle Expo 2023“ მიზნად საქართველოში ადგილობრივი სელექციური მსხვილფეხა საქონლის ჯიშების პოპულარიზაციას და მესაქონლეობის სექტორის განვითარებას ისახავს.
ღონისძიების პარტნიორია ამერიკის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ დაფინანსებული პროექტი „ინვესტირება უვნებელ და ხარისხიან მესაქონლეობაში", რომელსაც ახორციელებს Land O'Lakes Venture37 საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან თანამშრომლობით.
აღსანიშნავია, რომ „მესაქონლეობის ექსპო/Cattle Expo 2023“ საქართველოს მეცხოველეობის სანაშენე საქმის ასოციაციის და შვეიცარიული აგრარული სკოლა „კავკასიის“ ორგანიზებით, საქართველოში მესამედ გაიმართა.

The Scientific-Research Center of Agriculture participated in the annual exhibition "Cattle Expo 2023"
The winners of the highly productive and local selection cattle exhibition-competition organized within the framework of the exhibition are the Caucasian Tsabla bred in the Dmanisi Station of the Scientific-Research Center of Agriculture, Megruli Red and Georgian Khevsuruli Mountain breed.
In the exhibition space, the visitor had the opportunity to familiarize himself with the field literature and guidebook published by the center's scientific workers in the direction of animal breeding.
"Cattle Expo 2023" aims to promote local selective cattle breeds and develop the cattle sector in Georgia.
The partner of the event is the project "Investing in safe and quality cattle breeding" funded by the US Department of Agriculture, which is implemented by Land O'Lakes Venture37 in cooperation with the Georgia Farmers' Association.
It should be noted that "Cattle Expo 2023", organized by the Animal Breeders Association of Georgia and the Swiss Agricultural School "Caucasus", was held in Georgia for the third time.