წინანდლის ღვინის სიმპოზიუმზე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი ქართული იშვიათი ვაზის ჯიშებისგან დაყენებული ღვინოებით წარდგა
წინანდლის მამულის ღვინის სიმპოზიუმზე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ და მევენახეობა-მეღვინეობის კვლევის სამსახურის უფროსმა, დავით ჩიჩუამ სიმპოზიუმის მონაწილეებს ჯიღაურას ბაზაზე ვაზის ამპელოგრაფიულ კოლექციაში დაცულ, ქართული იშვიათი ვაზის ჯიშების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდეს და ცენტრის მიერ აღდგენილი ჯიშებისგან დაყენებული ღვინის ნიმუშები წარუდგინეს. დეგუსტაციის პარალელურად, ჯიშების პოტენციალის შესახებ დისკუსია გაიმართა; უცხოელი ღვინის ექსპერტების მხრიდან განსაკუთრებული ყურადღება ქართული ჯიშების გლობალურ პერსპექტივებს დაეთმო.
წინანდლის მამულის ღვინის სიმპოზიუმი შვეიცარიული ასოციაციის „ღვინის დიდი ჟიური“ ორგანიზებით, 2 დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა. მასში მონაწილეობას სხვადასხვა ქვეყნის სომელიეები, ექპერტები და ჟურნალისტები იღებდნენ. სიმპოზიუმის მიზანი ადგილობრივი მეღვინეების ხელშეწყობა და საქართველოში ენოტურიზმის განვითარებაა.

At the Tsinandali Wine Symposium, the Scientific-Research Center of Agriculture presented wines made from rare Georgian grape varieties
At the Wine Symposium of the Tsinandali Estate, Levan Ujmajuridze, the director of the Scientific-Research Center of Agriculture, and David Chichua, the head of the Viticulture and Winemaking Research Division, informed the participants of the Symposium about the rare Georgian grape varieties in the ampelographic collection of grapes at the Jighaura Base. They presented wine samples made from the varieties restored by the Center.
Tsinandali Estate Wine Symposium organized by the Swiss Association "Grand Jury of Wine" was held for 2 days. Sommeliers, experts and journalists from different countries took part in it. The aim of the symposium is to promote local winemakers and develop wine tourism in Georgia.