საქართველოს ტყეების იშვიათ სახეობებზე, ქართველმა მეცნიერებმა, პორტუგალიაში გამართულ სამეცნიერო კონფერენციაზე მოხსენება გააკეთეს
პორტუგალიაში, ქ.ევორაში გამართულ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაზე სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის აგროსატყეო კულტურების კვლევის სამსახურის წარმომადგენლებმა, საქართველოს ტყეების იშვიათ სახეობებზე, მოხსენება გააკეთეს. ქართველმა მეცნიერებმა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის „საქართველოს ტყის იშვიათი და რელიქტიური სახეობების შესწავლა და ელექტრონული მონაცემთა ბაზის შექმნა“ ფარგლებში განხორციელებული კვლევების შედეგები წარადგინეს. პროექტის ფარგლებში, 18 სახეობის შესახებ ელექტრონული მონაცემების ბაზის შექმნა, ex-situ კონსერვაცია, მოლეკულურ-გენეტიკური და მოფომეტრიული კვლევები მიმდინარეობს.
სამეცნიერო კონფერენციის ფარგლებში, მეცნიერებმა საველე ექსპედიციაში მიიღეს მონაწილეობა, სადაც პორტუგალიის გამოცდილებას გაეცნენ. კონფერენცია ტყეების კვლევითი ორგანიზაციების საერთაშორისო კავშირის (IUFRO) ორგანიზებით გაიმართა და მასში სხვადასხვა ქვეყნის მეცნიერები იღებდნენ მონაწილეობას.

Georgian scientists made a report on the rare species of Georgian forests at the scientific conference held in Portugal
At the international scientific conference held in Evora, Portugal, the representatives of the Agroforestry Crops Research Division of the Scientific-Research Center of Agriculture made a report on the rare species of the forests of Georgia. Georgian scientists presented the results of research carried out within the framework of the ongoing project "Study of rare and relict species of Georgian forest and creation of an electronic database" with the financial support of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia. Within the framework of the project, the creation of an electronic data base on 18 species, ex-situ conservation, molecular-genetic and morphometric studies are underway.
Within the framework of the scientific conference, scientists took part in a field expedition, where they got to know the experience of Portugal. The conference was organized by the International Union of Forestry Research Organizations (IUFRO) and scientists from different countries took part in it.