სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის თანამშრომელმა მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში ევროპული თანამშრომლობის ასოციაციის გრანტი მოიპოვა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ვირუსოლოგიის ლაბორატორიის უფროსმა ივეტა მეგრელიშვილმა მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში ევროპული თანამშრომლობის ასოციაციის (COST) მოკლევადიანი სამეცნიერო გრანტი „თხილის ბაქტერიული სიდამწვრის კვლევა ახალი თაობის სექვენირების მეთოდით“ მოიპოვა.
გრანტის ფარგლებში, მან ბელგიაში, გენტის უნივერსიტეტის ბიომეცნიერების ინჟინერიის ფაკულტეტის ვირუსოლოგიის ლაბორატორიაში, თხილის ბაქტერიული დაავადების Xanthomonas arboricola მოლეკულური მეთოდებით კვლევა განახორციელა. სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ცენტრის წარმომადგენელმა სამეცნიერო აპარატურის MinION ახალი თაობის სექვენირების მეთოდები შეისწავლა, რაც შესაძლებლობას იძლევა, სწრაფად და დიდი სიზუსტით მოხდეს საკვლევი ობიექტის გენეტიკური კვლევა. აღნიშნული ინოვაციური მეთოდის გამოყენებით, საქართველოში Xanthomonas arboricola-ს ბაქტერიული შტამის დადასტურება პირველად მოხდა, რაც შესაძლებლობას იძლევა, შემუშავდეს აღნიშნული პათოგენისგან გამოწვეული თხილის ბაქტერიული სიდამწვრის გავრცელების არეალი და მასთან ბრძოლის ეფექტიანი ღონისძიებები.
მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში ევროპული თანამშრომლობის ასოციაცია (COST) არის ორგანიზაცია, რომელიც კვლევისა და ინოვაციების ქსელებს აფინანსებს. მისი მიზანი მთელს ევროპაში და მის ფარგლებს გარეთ კვლევითი ინიციატივების დაკავშირება და მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში მკვლევარების და ინოვატორების იდეების ხელშეწყობაა.

An employee of the Scientific-Research Center of Agriculture won a grant of the Association for European Cooperation in the field of Science and Technology
Iveta Megrelishvili, the head of the virology laboratory of the Scientific-Research Center of Agriculture, won a short-term scientific grant of the Association for European Cooperation in the field of Science and Technology (COST) "Study of bacterial wilt of hazelnuts using the new generation sunburn treatment method".
Within the framework of the grant, he carried out research on the bacterial disease of hazelnut Xanthomonas arboricola by molecular methods in the virology laboratory of the Faculty of Bioscience Engineering, Ghent University, Belgium. Within the framework of the working visit, the representative of the center studied the sunburn treatment methods of the new generation of scientific equipment MinION, which provides an opportunity to carry out genetic research of the research object quickly and with great accuracy. Using the mentioned innovative method, the bacterial strain of Xanthomonas arboricola was confirmed for the first time in Georgia, which makes it possible to develop the spread area of the bacterial burn of nuts caused by the mentioned pathogen and effective measures to fight it.
The Association for European Cooperation in Science and Technology (COST) is an organization that funds research and innovation networks. Its aim is to connect research initiatives across Europe and beyond and to promote the ideas of researchers and innovators in science and technology.