საქართველოში ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს ტექნიკური თანამშრომლობის პროექტის შემაჯამებელი შეხვედრები მიმდინარეობს
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი IAEA-ს (ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტო) ტექნიკური თანამშრომლობის პროექტის RER5024 “ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში ძირითადი საკვები კულტურების პროდუქტიულობის და მდგრადობის გაზრდა კლიმატის ცვლილების მიმართ“ ფინალურ შეხვედრას მასპინძლობს.
პროექტში ჩართულმა 20 ქვეყნის წარმომადგენელმა სამწლიანი პროექტის ფარგლებში მიღწეული შედეგები შეაჯამეს და ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში მოსავლის გაუმჯობესების საკითხების მიმართულებით სამომავლო გეგმებსა და პოტენციური პროექტების განხორციელებაზე იმსჯელეს.
შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძემ, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილე ნოდარ ხატიაშვილმა და ატომური ენერგიის საერთაშირისო სააგენტოს პროექტის კოორდინატრომა, ფატმა სარსუმ გახსნეს.
„მოხარული ვარ, რომ საქართველო და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მასპინძლობს ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოსა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის მიერ ტექნიკური თანამშრომლობის პროექტის შემაჯამებელ შეხვედრას. ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, წარმოვადგენდეთ აღნიშნული პროექტის წევრ ქვეყანას, ვინაიდან, პროექტი ხელს უწყობს როგორც კლიმატის ცვლილებიდან გამომდინარე სირთულეების დაძლევას, ასევე მონაწილე ქვეყნებს შორის კავშირების გამყარებას“, - აღნიშნა იური ნოზაძემ.
პროექტის მიზანს, რადიაციული მუტაგენეზის გამოყენებით მაღალპროდუქტიული, გვალვაგამძლე ერთწლოვანი ადგილობრივი და შემოტანილი ჯიშების ახალი სასელექცო საწყისი მასალის მიღებასა და აგრობიომრავალფეროვნების გენური ბაზის გამდიდრებას სელექციის მეთოდების გამოყენებით (ჰიბრიდიზაცია, მუტაგენეზი, პოლიპლოიდია და სხვ.) წარმოადგენდა.
საერთაშორისო პროექტში, რომელიც მოიცავდა როგორც სამეცნიერო კვლევებს, ასევე თეორიული გადამზადების კურსებს, ჩართული იყო სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთწლოვანი კულტურების კვლევის სამსახურის წარმომადგენლები.
ღონისძიების ფარგლებში დაგეგმილია წილკანში სადემონსტრაციო ბაზის მონახულება, სადაც დელეგაცია ბაზაზე მიმდინარე სამუშაოებს, ჩატარებულ კვლევებსა და შედეგებს გაეცნობა. ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს ტექნიკური თანამშრომლობის პროექტი RER5024 „ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში ძირითადი საკვები კულტურების პროდუქტიულობის და მდგრადობის გაზრდა კლიმატის ცვლილების მიმართ“ 2020 წლიდან მიმდინარეობდა, ხოლო ფინალური შეხვედრები საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერითა და ორგანიზებით საქართველოში 20-24 ნოემბრის ჩათვლით გაიმართება.

Summary meetings of the technical cooperation project of the International Atomic Energy Agency are underway in Georgia
LEPL Scientific-Research Center of Agriculture is hosting the summary meeting of the IAEA (International Atomic Energy Agency) technical cooperation project RER5024 "Enhancing the productivity and resilience to climate change of major food crops in Europe and Central Asia".
The representatives of 20 countries involved in the project summarized the results achieved within the framework of the three-year project and discussed future plans and implementation of potential projects in the direction of issues of crop improvement in Europe and Central Asia.
The meeting was opened by Iuri Nozadze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nodar Khatiashvili, Deputy Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, and Fatma Sarsu, Project Coordinator of the International Atomic Energy Agency.
,,I am glad that Georgia and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture are hosting the summary meeting of the technical cooperation project by the International Atomic Energy Agency and the United Nations Food and Agriculture Organization. It is very important for us to represent the member country of the mentioned project, since the project helps to overcome the difficulties arising from climate change, as well as to strengthen the ties between the participating countries", said Iuri Nozadze.
The goal of the project was to obtain new breeding material of highly productive, drought-resistant annual local and introduced varieties using radiation mutagenesis and to enrich the genetic base of agro-diversity using selection methods (hybridization, mutagenesis, polyploidy, etc.).
In the international project, which included both scientific research and theoretical training courses, the representatives of the annual crops research division of the Scientific-Research Center were involved. Within the framework of the event, it is planned to visit the demonstration base in Tsilkani, where the delegation will get acquainted with the ongoing works at the base, conducted researches and results. The International Atomic Energy Agency technical cooperation project RER5024 " Enhancing the productivity and resilience to climate change of major food crops in Europe and Central Asia’’ has been ongoing since 2020, and the final meetings will be held in Georgia from November 20-24 with the support and organization of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.