საქართველოს ნიადაგების საერთო მდგომარეობის შესწავლის და ინვენტარიზაციის მიზნით, გამოკვლეულია 200 000 ჰა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ფართობი
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორამ, სივრცით-სტატისტიკური მეთოდების გამოყენებით, ნიადაგის თემატური რუკები შეადგინა - ორგანული ნახშირბადის მარაგის, ნიადაგში ორგანული ნივთიერებების შემცველობის, ნიადაგის ხსნარის რეაქციის (pH), ნიადაგის ელექტროგამტარობის, ნიადაგში გაცვლითი ნატრიუმის შემცველობის, შავი ნიადაგების გავრცელების და ნიადაგში ორგანული ნახშირბადის სეკვესტრის პოტენციალის ციფრული რუკები. მონაცემების დამუშავებისთვის ლაბორატორია ევროკომისიის გაერთიანებული კვლევითი ცენტრის (JRC) და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ნიადაგის საერთაშორისო თანამშროლობის სამდივნოს (GSP) მიერ შემუშავებულ მეთოდოლოგიებს იყენებს.
პროექტს „საქართველოს ნიადაგების საერთო მდგომარეობის შესწავლა“ ლაბორატორია 2016 წლიდან ახორციელებს, რომლის მიზანი საქართველოს ნიადაგების საერთო მდგომარეობის შესწავლა, შეფასება და შესაბამისი თემატური ციფრული რუკების შექმნაა. ამასთან, პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია ეროვნული სივრცითი მონაცემების ინფრასტრუქტურის განვითარების (NSDI) პროექტის და ნიადაგის მსოფლიო საინფორმაციო სისტემის - GLOSIS მოთხოვნების შესაბამისი ნიადაგის საინფორმაციო სისტემის ჩამოყალიბება.
ივანე სარიშვილის სახელობის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორია 2016 წლიდან ფუნქციონირებს, რომლის კვლევების საფუძველზე მიმდინარეობს სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობისთვის ნიადაგის შეფასება და მისი ნაყოფიერების გაუმჯობესების ღონისძიებებისთვის რეკომენდაციების შემუშავება.

200,000 ha of agricultural area has been explored in order to study and conduct inventory of the general condition of Georgian soils
Using spatial-statistical methods, the Soil Fertility Research Laboratory of the Scientific-Research Center of Agriculture compiled thematic maps of the soil - organic carbon stock, content of organic substances in the soil, reaction of the soil solution (pH), electrical conductivity of the soil, content of exchangeable sodium in the soil, distribution of black soils and in the soil Digital maps of organic carbon sequestration potential. For data processing, the laboratory uses methodologies developed by the Joint Research Center (JRC) of the European Commission and the International Soil Cooperation Secretariat (GSP) of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO).
The laboratory has been implementing the project "Study of the general state of Georgian soils" since 2016, the purpose of which is to study, evaluate the general state of Georgian soils and create appropriate thematic digital maps. In addition, within the framework of the project, it is planned to establish a soil information system corresponding to the requirements of the development project of the National Spatial Data Infrastructure (NSDI) and the Global Soil Information System - GloSIS.
The Soil Fertility Research Laboratory named after Ivane Sarishvili has been operating since 2016, on the basis of which the soil is evaluated for agricultural activities and recommendations are developed for measures to improve its fertility.