საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ქართული ხორბლის კულტურა - რიტუალები და გამოყენების უწყვეტი ტრადიცია“ დასრულდა
ქართული ხორბლის დაცვისა და პოპულარიზაციის მიზნით, თბილისში, 2 დღის განმავლობაში, საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ორგანიზებით მიმდინარეობდა. კონფერენციაში მონაწილეობას 6 ქვეყნის 80-მდე მეცნიერმა მიიღო.
კონფერნციის ფარგლებში, მეცნიერებმა ქართული ხორბლის ენდემურ სახეობებზე და ადგილობრივ ჯიშებზე, ხორბლის მოყვანის ტრადიციებზე, მსოფლიო ხორბლის სელექციაში ქართული ხორბლის როლზე, ხორბლის ენდემური სახეობების და აბორიგენული ჯიშების კონსერვაციაზე, თესლის სერტიფიცირებაზე და პურის ცხობის უძველეს ტრადიციებზე იმსჯელეს.
„ქართული ხორბალი ბევრი ქვეყნის გენბანკშია დაცული. საქართველოში ფერმერები ნელ-ნელა უბრუნდებიან ქართული ხორბლის კულტივაციას, რაც მისასალმებელია. აღნიშნული შესაძლებლობას გვაძლევს, გენეტიკურ მასალას შევუნარჩუნოთ სიცოცხლე. მთავარია, რომ ეს პროცესი დაიწყო და გრძელდება. ვიმოდოვნებ, საქართველოს მთავრობა შემდგომშიც გააგრძლებელს ამ მიმართულებით ფერმერების მხარდაჭერას”, - აღნიშნა კონფერნციის მონაწილემ, ბრიტანეთის სამეფო ბოტანიკური ბაღის წარმომადგენელმა მიშელ ვან სლაგერენმა.
კონფერენციის ფარგლებში, მონაწილეები საქართველოს ეროვნულ მუზეუმს ეწვივნენ, ასევე, ქართული პურის ცხობის მასტერკლასში მიიღეს მონაწილეობა.
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO), საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, საქართველოს კულტურისა და სპორტის და საქართველოს განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის სამინისტროების მხარდაჭერით გაიმართა.

The International Scientific Conference “Georgian Wheat Culture - Rituals and Continuous Tradition of usage” Ended
In order to protect and popularize Georgian wheat, for 2 days, in Tbilisi, an international scientific conference was organized by the Georgian Academy of Agricultural Sciences, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and the Scientific-Research Center of Agriculture. About 80 scientists from 6 countries took part in the conference.
Within the framework of the conference, scientists discussed Georgian wheat endemic species and local varieties, wheat growing traditions, the role of Georgian wheat in world wheat selection, conservation of endemic wheat species and aboriginal varieties, seed certification and ancient traditions of bread baking.
Georgian wheat is preserved in genebanks of many countries. Farmers in Georgia are slowly returning to the cultivation of Georgian wheat, which is welcome. This allows us to keep the genetic material alive. The main thing is that this process has started and continues. I hope that the government of Georgia will continue to support farmers in this direction" - - noted the participant of the conference, the representative of the British Royal Botanic Gardens, Michiel van Slageren.
Within the framework of the conference, the participants visited the National Museum of Georgia, and also took part in the master class of Georgian bread baking.
The international scientific conference was held with the support of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Ministry of Culture and Sports of Georgia, and the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia.