გურიის რეგიონში ადგილობრივ მევენახეებთან შეხვედრა გაიმართა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ, გურიის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ურუშაძესთან და ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილესთან ზურაბ ვაჭარაძესთან ერთად, ოზურგეთის, ჩოხატაურის, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის მევენახეებთან და ღვინის მწარმოებლებთან შეხვედრა გამართა. შეხვედრის მონაწილეებმა ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინო „გურიის ჩხავერი“ სტატუსის მიზანშეწონილობასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს.
„დღეისთვის, გურიაში ადგილობრივი ვაზის ჯიშების აღდგენა-გაშენებას დიდი ყურადღება ექცევა. ერთ-ერთი გამორჩეული, უძველესი ვაზის ჯიშია ჩხავერი, რომლის ფართობებიც გურიის რეგიონში მნიშვნელოვნად იზრდება. რეგიონში გამართული შეხვედრა, ძირითად თემებთან ერთად, დარგში არსებული პრობლემების განხილვასაც დაეთმო. უპირველეს ყოვლისა, გურიის რეგიონში ვაზის კვალიფიციური სანერგე მეურნეობის შექმნის საკითხს, რომელიც ახალი ვენახების გაშენების მსურველთათვის ვაზის სხვადასხვა ჯიშის ხარისხიან სარგავ მასალაზე ხელმისაწვდომობის გარანტი იქნება“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ.
შეხვედრის მონაწილეებმა რეგიონში მევენახეობა-მეღვინეობის მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე, ფერმერთა ცოდნის ამაღლების მიზნით თეორიული და პრაქტიკული სახის ტრენინგების ჩატარების მნიშვნელობასა და მევენახე-მეღვინეთა მხარდამჭერ სახელმწიფო პროგრამებზე გაამახვილეს ყურადღება.
„რეგიონში გამართული შეხვედრა იმ დიდი საქმის გაგრძელებაა, რაც გურულებისთვის უნიკალური ვაზის ჯიშჩხავერის აღორძინებას და მისგან წარმოებული ღვინისთვის ადგილწარმოშობის სტატუსის მინიჭებას უკავშირდება. ამ და სხვა საკითხების განხილვასთან ერთად, შეხვედრაზე საუბარი შეეხო გურიის რეგიონის ღვინის მწარმოებელთათვის ლაბორატორიული შესაძლებლობების ხელმისაწვდომობის გაზრდას, ფერმერებისა და დაინტერესებული პირებისთვის მევენახეობა-მეღვინეობის უფასო სასწავლო კურსების მოწყობას, რაც ცნობადობის გაზრდისთვის მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა სახელმწიფო რწმუნებულმა გურიის მხარეში გიორგი ურუშაძემ.
შეხვედრას, რომელიც ადამ ბერიძის სახელობის ნიადაგის,სურსათისა და მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის ცენტრში „ანასეული“ გაიმართა, ოზურგეთის, ჩოხატაურის, ლანჩხუთის მერები და საკრებულოს თავმჯდომარეები, შემოქმედელი მიტროპოლიტი ყოვლადუსამღვდელოესი იოსები და სხვა პირები ესწრებოდნენ, რომლებიც ანასეულის ბაზის ლაბორატორიებში მიმდინარე სამუშაო პროცესებს და სამეცნიერო პროექტებსაც გაეცნენ.
შეხვედრის დასასრულს,გურიის რეგიონის მუნიციპალიტეტების სოფლებში მოყვანილი ვაზის ჯიში „ჩხავერისგან“დაყენებული ღვინოების დეგუსტაცია გაიმართა.

Meeting was held with local winegrowers in Guria Region
Levan Ujmajuridze, the director of the Scientific-Research Center of Agriculture, together with Giorgi Urushadze, the State Trustee in the Guria region, and Zurab Vacharadze, the Deputy Chairman of the National Wine Agency, held a meeting with the winegrowers and wine producers of Ozurgeti, Chokhatauri, and Lanchkhuti Municipalities. The participants of the meeting discussed the issues related to the appropriateness of the status of the wine of the designation of origin "Chkhaveri of Guria".
"Today, great attention is paid to the restoration and cultivation of local grape varieties in Guria. Chkhaveri is one of the outstanding, ancient grape varieties, the areas of which are growing significantly in the Guria Region. The meeting held in the region, together with the main topics, was devoted to the discussion of the problems in the field. First of all, the issue of creating a qualified grapevine nursery in the Guria Region, which will guarantee access to quality planting material of various varieties of vines for those who want to plant new vineyards," noticed Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture.
The participants of the meeting focused on the challenges in the field of viticulture and winemaking in the region, the importance of conducting theoretical and practical trainings in order to raise the knowledge of farmers, and the state programs supporting winegrowers.
"The meeting held in the region is a continuation of the great work that is connected with the revival of the grape variety Chkhaveri, unique for Gurulebi, and the granting of the status of local origin to the wine produced from it. Along with the discussion of these and other issues, the discussion at the meeting touched on increasing the availability of laboratory facilities for the wine producers of the Guria Region, arranging free training courses on viticulture and winemaking for farmers and interested persons, which is important for increasing awareness", said Giorgi Urushadze, the State Trustee in the Guria Region.
The meeting, which was held at the "Anaseuli" Center for Integrated Protection of Soil, Food and Plants named after Adam Beridze, was attended by the mayors of Ozurgeti, Chokhatauri, Lanchkhuti and the chairmen of the Municipal Assembly, Metropolitan Archbishop Ioseb of Shemokmedi and other persons who got acquainted with the working processes and scientific projects in the laboratories of the Anaseuli Base. At the end of the meeting, a tasting of wines made from the grape variety "Chkhaveri" grown in the villages of the municipalities of the Guria Region was held.