თბილისში საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „მცენარეთა გენეტიკური რესურსები: შესაძლებლობები და გამოწვევები" გაიხსნა
საერთაშორისო კონფერენციას, რომელიც სექციათა ჭრილში მოიცავს ისეთ მიმართულებებს, როგორიცაა მცენარეთა გენეტიკური რესურსების მართვა და გამოყენება მდგრადი სოფლის მეურნეობისთვის, ველური ფლორის გენეტიკური რესურსების კონსერვაცია და სერვისები, კლიმატის ცვლილება და ბიომრავალფეროვნება, მსოფლიოს 14 ქვეყნის 150-მდე მეცნიერი და მკვლევარი ესწრება.
კონფერენცია სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ გახსნა. კონფერენციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები იური ნოზაძე და სოლომონ პავლიაშვილი ესწრებოდნენ. იური ნოზაძემ მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმიმართა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბუნებაში გამქრალი სახეობების თუ ჯიშების რეინტროდუცირებისათვის გენეტიკური რესურსების კონსერვაციას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს.
„აგრობიომრავალფეროვნების და ეკოსისტემების შენარჩუნება, ბუნებრივი რესურსების მდგრადი გამოყენება, კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაცია და სხვა აქტივობები საქართველოს სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების სტრატეგიის უახლესი წლების სამოქმედო გეგმის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულებაა და სახელმწიფო ინსტიტუციების აღნიშნულ საქმიანობაში მაქსიმალურ ჩართულობას ითვალისწინებს“, - განაცხადა იური ნოზაძემ.
საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეებს საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის, კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC), საქართველოს ეროვნული და სოფლის მეურნეობის აკადემიის, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის, უნივერსიტეტების, ფერმერთა გაერთიანებების ხელმძღვანელმა პირებმა და წარმომადგენლებმა მიმართეს.
„საერთაშორისო კონფერენცია ემსახურება მცენარეთა გენეტიკური რესურსების არსებული მდგომარეობის გაანალიზებას, მისი შენარჩუნება-დაცვის მიზნით ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე განხორციელებული კვლევის შედეგების გაცვლას, გაზიარებას და სამომავლო პერსპექტივებს", - აღნიშნა სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ სიტყვით გამოსვლისას.
საერთაშორისო კონფერენცია ადგილობრივ, საერთაშორისო მეცნიერებს და მკვლევარებს საშუალებას აძლევს, მცენარეთა გენეტიკური რესურსების კონსერვაციის სხვადასხვა მეთოდის შესახებ წარმოადგინონ განხორციელებული კვლევის შედეგები და მათი მდგრადი გამოყენების პერსპექტივებზე იმსჯელონ.
საერთაშორისო კონფერენცია, რომელიც სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ორგანიზებითა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით იმართება, 22 მაისს გაიხსნა და 24 მაისის ჩათვლით გაგრძელდება. ორდღიანი პლენარული სხდომების და თემატური სესიების დასრულების შემდეგ, კონფერენციის მონაწილეები სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას, ასევე წილკნის საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზებს, თესლის გენეტიკურ ბანკსა და სამეცნიერო-კვლევით სივრცეებს ესტუმრებიან.

The International Scientific Conference "Plant Genetic Resources: Opportunities and Challenges" opened in Tbilisi
About 150 scientists and researchers from 14 countries of the world are attending the international conference, which in terms of sections covers such areas as management and use of plant genetic resources for sustainable agriculture, conservation and services of genetic resources of wild flora, climate change and biodiversity.
The conference was opened by Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture. Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture of Georiga, Iuri Nozadze and Solomon Pavliashvili attended the conference. Iuri Nozadze addressed the participants with a welcome speech and emphasized that the conservation of genetic resources is of particular importance for the reintroduction of species or varieties that have disappeared in nature.
"Preservation of agro-biodiversity and ecosystems, sustainable use of natural resources, adaptation to climate change and other activities are one of the important directions of the action plan of the strategy of agriculture and rural development of Georgia for the latest years and it envisages the maximum involvement of state institutions in these activities", - said Iuri Nozadze.
The participants of the international conference were addressed by the leaders and representatives of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, the Caucasus Regional Environmental Center (REC), the National and Agricultural Academy of Georgia, the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, universities and farmers' unions.
"The international conference serves to analyze the current state of plant genetic resources, to exchange and share the results of research carried out at the local and international level for its preservation and protection, as well as future perspectives," said Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific- Research Center of Agriculture, while giving a speech.
The international conference allows local and international scientists and researchers to present the results of the conducted research on various methods of conservation of plant genetic resources and to discuss the perspectives of their sustainable use.
The international conference, which is organized by the Scientific-Research Center of the Agriculture and with the financial support of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, opened on May 22 and will continue until May 24. After the two-day plenary sessions and thematic sessions, the conference participants visit the experimental-demonstration bases of Jighaura and Tsilkani, the genetic bank of seed and scientific-research spaces.