მატეს უნივერსიტეტის (უნგრეთი) დელეგაციის წევრებმა ჯიღაურას ბაზა დაათვალიერეს
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზას უნგრეთის აგრარული და სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებების უნივერსიტეტის (მატე) დელეგაციის წევრები ესტუმრნენ. დელეგაციას უნგრეთის ყოფილი ელჩი საქართველოში ვიქტორია ჰორვატი ხელმძღვანელობდა.
უნგრეთის აგრარული და სიცოცლის შემსწავლელი მეცნიერებების უნივერსიტეტის აგრარული მიმართულების პროფესორებმა ბაზაზე არსებული ვაზის და ხეხილის კოლექციები დაათვალიერეს, ცენტრის საქმიანობას გაეცნენ და ბაზაზე იშვიათი ქართული ვაზის ჯიშებისგან დაყენებული ღვინოები დააგემოვნეს.
აღსანიშნავია, რომ სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრსა და უნგრეთის აგრარული და სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებების უნივერსიტეტს შორის მრავალმხრივი თანამშრომლობის მემორანდუმი 2021 წელს გაფორმდა. მემორანდუმი სამეცნიერო კვლევების და აგრარული განათლების მიმართულებებით ერთობლივი პროექტების განხორციელებასაც ითვალისწინებს.

The members of the delegation of MATE University (Hungary) visited the Jighaura base
The members of the delegation of the Hungarian University of Agrarian and Life Sciences (Mate) visited the Jighaura Perennial Crops Experimental-Demonstration Base of the Scientific-Research Center of Agriculture. The delegation was led by the former ambassador of Hungary to Georgia, Victoria Horvath.
The professors of the agrarian department of the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences visited the grapevine and fruit tree collections at the base, got acquainted with the activities of the center and tasted wines made from rare Georgian grape varieties at the base.
It should be noted that a multilateral cooperation Memorandum was signed in 2021 between the Scientific-Research Center of Agriculture and the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences. The Memorandum also envisages the implementation of joint projects in the directions of scientific research and agricultural education.