სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში სამეცნიერო ექსპედიციები გაიმართა
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლებმა, ტრადიციული ჯიშების შეგროვების მიზნით, სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში სამეცნიერო ექსპედიცია გამართეს.
ექსპედიციის ფარგლებში, ადგილობრივების საკარმიდამო ნაკვეთებიდან ლობიოს, სიმინდის, ხორბლის, ქერის, ფეტვის, ცერცვის, ბარდის და კარტოფილის ძველი, ადგილობრივი ჯიშის ნიმუშები შეგროვდა. კარტოფილის ნიმუშები, ცენტრის მცენარეთა მიკროკლონური (in vitro) გამრავლებისა და უვირუსო სარგავი მასალის კვლევის ლაბორატორიას შემდგომი კვლევისა და კონსერვაციისთვის გადაეცა, ხოლო მარცვლეულის თესლის ნიმუშები, შესაბამისი დამუშავების შემდეგ, მცენარეთა გენეტიკური რესურსების ბანკში შეინახება.
ექსპედიცია გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მიერ დაფინანსებული პროექტის „კლიმატის ცვლილებებთან ადაპტირებული ტრადიციული ჯიშების შენარჩუნება ფერმერულ მეურნეობებში და in-situ/on farm და ex-situ კავშირის გაძლიერება“ ფარგლებში გაიმართა.
პროექტის მთავარი მიზანი საქართველოში სამიზნე კულტურების კოლექციების არსებული მდგომარეობის შესწავლა, მცენარეთა გენეტიკური ბანკის კოლექციის გამდიდრება, საქართველოდან სხვადასხვა დროს გატანილი და უცხოურ გენბაკებში განთავსებული სამიზნე კულტურების გენეტიკური რესურსების დაბრუნება და, გენეტიკური რესურსების შეგროვების მიზნით, ექსპედიციების მოწყობაა.
„ექსპედიციის დროს, გვაქვს ძალიან საინტერესო შეხვედრები, სადაც ადგილობრივი მოსახლეობა ძველ, უნიკალურ ჯიშებზე, მათ სამკურნალო თვისებებსა და ტრადიციებზე ინფორმაციებს გვიზიარებენ“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის სტანდარტების სერტიფიცირების დაგეგმვისა და ეკონომიკური ანალიზის სამსახურის უფროსმა, თამარ ჯინჯიხაძემ.
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) საგრანტო დაფინანსებით მიმდინარე პროექტის ფარგლებში ნიმუშების შეგროვება 4 წლის განმავლობაში საქართველოს 8 რეგიონში განხორციელდება.

Scientific expeditions were held in Samegrelo-Zemo Svaneti region
In order to collect traditional varieties, the representatives of the Scientific-Research Center of Agriculture held a scientific expedition in the Samegrelo-Zemo Svaneti region.
As part of the expedition, samples of old, local varieties of beans, corn, wheat, barley, millet, peas, chickpeas and potatoes were collected from the plots of lands of the locals. The potato samples were transferred to the Center for Plant Micro-clonal (in vitro) Propagation and Virus-Free Planting Material Research Laboratory for further research and conservation, and the cereal seed samples, after appropriate processing, will be stored in the Plant Genetic Resources Bank.
The expedition was held within the framework of the project ,,Strengthening linkages between in situ/on-farm conservation of local PGRFA from Georgia and for adaptation to climate change’’.
The main goal of the project is to study the current condition of the collections of target crops in Georgia, to enrich the collection of the genetic bank of plants, to return the genetic resources of the target crops taken out of Georgia at different times and placed in foreign gene banks, and to organize expeditions to collect genetic resources.
"During the expedition, we have very interesting meetings, where the local population shares information about old, unique varieties, their healing properties and traditions," said Tamar Jinjikhadze, head of the Department of Planning and Economic Analysis of Standards Certification of the Scientific-Research Center of Agriculture.
The samples will be collected in 8 regions of Georgia within the framework of the ongoing project funded by the UN Food and Agriculture Organization (FAO).