მცენარეთა დაცვის საერთაშორისო კონგრესზე სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლობამ სამეცნიერო კვლევის შედეგები წარადგინა
საბერძნეთში, ქალაქ ათენში გამართულ მცენარეთა დაცვის მე-20 საერთაშორისო კონგრესზე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ, მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის კვლევის დეპარტამენტის უფროსმა ზურაბ ხიდეშელმა და ვირუსოლოგიის ლაბორატორიის უფროსმა ივეტა მეგრელიშვილმა ხეხილისა და თხილის საქართველოსთვის აქტუალური ვირუსული და ბაქტერიული დაავადებების კვლევის შესახებ სამი პრეზენტაცია წარადგინა.
აღნიშნული კვლევები საგრანტო პროექტის „თხილის ბაქტერიული (Xanthomonas arboricola, Pseudomoanas avellanae) და ვირუსული (APMV, PNRSV) ინფექციების კვლევა სეროლოგიური (ELISA), მოლეკულური (PCR, LAMP) მეთოდებით, კონტროლის მექანიზმების შემუშავება და ფერმერთა სოციალ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესების ხელშეწყობა“ ფარგლებში, 2018 წლიდან, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ორგანიზებით და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფინანსრური მხარდაჭერით მიმდინარეობდა.
წელს, კონგრესის თემა „ჯანსაღი მცენარეები ხელს უწყობენ ადამიანის კეთილდღეობას“ ფოკუსირებული იყო კლიმატის ცვლილებიდან გამომდინარე ნატურალურ რესურსებზე დიდი ზეწოლის პირობებში მცენარეთა დაცვის უდიდეს როლზე, ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებასა და სურსათის უვნებლობის საკითხებზე.
კონგრესზე წარმოდგენილი პრეზენტაციები ძირითადად ზეთისხილის, ციტრუსების, ვაზის, ხეხილის, თხილის და სხვა მნიშვნელოვანი კულტურების პათოგენებით და მავნებლებით გამოწვეული დანაკარგების მენეჯმენტს, ახალი მავნე ორგანიზმების იდენტიფიცირებას და მათ წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტურ გზებს, ეკოლოგიურად უსაფრთხო ბიოლოგიურ და აგროქიმიურ პრეპარატებს და სურსათის უვნებლობის საკითხებს ეხებოდა.
მცენარეთა დაცვის კონგრესს, რომელიც 4 წელიწადში ერთხელ სხვადასხვა ქვეყანაში იმართება, მსოფლიოს 60-მდე ქვეყნის 700 მეცნიერი ესწრებოდა. კონგრესში მონაწილეობა მეცნიერთათვის მნიშვნელოვანია კვლევითი საქმიანობის წარმოსაჩენად, მოსაზრებებისა და გამოცდილების გასაზიარებლად, სამომავლო პერსპექტივების დასახვისა და ახალი სამეცნიერო კავშირების დასამყარებლად.
ათენის მეგარონის საერთაშორისო საკონფერენციო ცენტრში გამართული სამეცნიერო ფორუმი მცენარეთა დაცვის მეცნიერებათა საერთაშორისო ასოციაციის (IAPPS) და ათენის აგრარული უნივერსიტეტის ორგანიზებით გაიმართა.

At the International Congress of Plant Protection, the representatives of the Scientific-Research Center of Agriculture presented the results of scientific research
At the 20th International Plant Protection Congress held in Athens, Greece, Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Zurab Khidesheli, Head of the Integrated Plant Protection Research Department, and Iveta Megrelishvili, Head of the Virology Laboratory, submitted three presentations on the research of viral and bacterial diseases of fruit crops and nuts relevant to Georgia.
These studies are within the scope of the grant project "Research of bacterial (Xanthomonas arboricola, Pseudomoanas avellanae) and viral (APMV, PNRSV) infections of hazelnuts by serological (ELISA), molecular (PCR, LAMP) methods, since 2018 ,,development of control mechanisms and promotion of improvement of the socio-economic condition of farmers", has been organized by the Scientific-Research Center of Agriculture and with the financial support of Shota Rustaveli National Science Foundation.
This year, the congress theme "Healthy Plants Contribute to Human Well-Being" focused on the growing role of plant protection, biodiversity conservation and food safety issues in the face of increasing pressure on natural resources due to climate change.
The presentations presented at the congress were mainly related to the management of losses caused by pathogens and pests of olives, citrus, vines, fruit , nuts and other important crops, identification of new harmful organisms and effective ways of combating them, environmentally safe biological and agrochemical preparations and food safety issues.
700 scientists from 60 countries of the world attended the plant protection congress, which is held every 4 years in different countries. Participation in the congress is important for scientists to present research activities, share opinions and experiences, define future perspectives and establish new scientific connections.
The scientific forum organized by the International Association for Plant Protection Sciences (IAPPS) and the Agrarian University of Athens was held at the Megaron International Conference Center in Athens.