გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ სამცხე-ჯავახეთში სამეცნიერო-კვლევითი და ჯიშთა გამოცდის ბაზები დაათვალიერა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორ ლევან უჯმაჯურიძესთან ერთად, ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვაჩიანში, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მარცვლეული კულტურების კვლევის სამსახურის და სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა სელექციური მიღწევების ეროვნული გამოცდის სამსახურის მიერ განხორციელებულ და მიმდინარე პროექტებს გაეცნო.
ვაჩიანის ბაზაზე სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, ტექნოლოგიური სქემების სრული დაცვით, ადგილობრივი, ასევე საერთაშორისო (CIMMYT - ICARDA) სანერგეებიდან გამორჩეულ თავთავიანი კულტურათა სამეცნიერო კვლევით სამუშაოებს ახორციელებს.
განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია ეროვნულ კატალოგში შესული ხორბლის ენდემური სახეობის „დიკა“ და ადგილობრივი ჯიშების „ახალციხის წითელი დოლის პური“, „შავფხა“, „ჯავახეთის დიკა“, „კორბოულის დოლის პური“ საბაზისო სათესლე მასალის მიღებასთან დაკავშირებული სამუშაოები, რომელიც სერთიფიცირებული სათესლე მასალის წარმოების წინაპირობაა.
აღსანიშნავია სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა სელექციური მიღწევების ეროვნული გამოცდის სამსახურის საქმიანობაც, რომელიც საქართველოს ექვს რეგიონში, მათ შორის, სამცხე ჯავახეთში, საშემოდგომო, საგაზაფხულო თავთავიანი კულტურების (ქერი, ხორბალი), კარტოფილის ადგილობრივი და უცხოური ჯიშების გამოცდას წლებია წარმატებით ახორციელებს. სამსახურების საქმიანობის ძირითადი მიმართულებებია კონკრეტული რეგიონისთვის ადაპტირებული, მავნებელ-დაავადებათა მიმართ გამძლე, მაღალპროდუქტიული ჯიშების, შესწავლა, გამოცდა, გამოვლენა და შემდგომი გავრცელებისათვის ეროვნულ კატალოგში შესატანად რეკომენდაციის გაწევა.
„აგრარული სექტორისათვის უაღრესად მნიშვნელოვანია მარცვლეული, კარტოფილის და სხვა სასოფლო-სამეურნეო კულტურების ახალი პერსპექტიულ ჯიშების შერჩევა, გამოცდა, მათი სერტიფიცირებული სათესლე მასალის წარმოება და ფერმერებში გავრცელება, რაც მაღალი, ჯანსაღი, მაღალხარისხოვანი პროდუქციის მიღების შესაძლებლობას იძლევა. ამ მხრივ საყურადღებოა ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონში განხორცილებული ფართომასშტაბიანი სამეცნიერო და პრაქტიკული სამუშაოები“, - განაცხადა იური ნოზაძემ.
სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ და სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ცენტრის მმართველობაში არსებულ შპს „ ადამ ბერიძის სახელობის ნიადაგის, სურსათისა და მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის დიაგნოსტიკურ ცენტრ „ანასეულის“ დირექტორ იოსებ ბასილიასთან და სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა სელექციური მიღწევების ეროვნული გამოცდის სამსახური უფროს გიორგი ღუღუნიშვილთან ერთად, ვაჩიანის ბაზაზე არსებული საცდელ სადემონსტრაციო ნაკვეთები, ტექნიკა, მანქანა იარაღები, მარცვლეული კულტურების, კარტოფილის სათესლე და სარგავი მასალის წარმოება-შენახვის თანამედროვე ინფრასტრუქტურა დაათვალიერეს და სამომავლო საქმიანობებზე იმსჯელეს.

The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture visited the Scientific-Research and Variety Testing Bases in Samtskhe-Javakheti
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Iuri Nozadze, together with the Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze, got acquainted with the ongoing projects implemented by the Research Division of Cereal Crops of the Scientific-Research Research Center of Agriculture and of the National Testing Division for Selective Achievements of Agricultural Crops, in the village of Vachiani, Akhalkalaki municipality.
On the basis of Vachiani, LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, in full compliance with the technological schemes, carries out scientific research works of the heady cultures distinguished from the local and international (CIMMYT - ICARDA) nurseries.
The works related to obtaining the basic seed material of the endemic wheat variety "Dika" included in the national catalog and local varieties "Akhaltsikhe Red doll bread", "Shavfkha", "Javakheti Dika","bread of Korbouli Doll", which is a prerequisite for the production of certified seed material, are particularly important.
It is worth noting the activity of the National Testing Division for Selection Achievements of Agricultural Crops, which has been successfully testing autumn and spring head crops (barley, wheat), local and foreign potato varieties in six regions of Georgia, including Samtskhe- Javakheti. The main activities of the services are the study, testing, identification of highly productive varieties adapted to a specific region, resistant to pests and diseases, and recommendation for inclusion in the national catalog for further distribution.
It is extremely important for the agricultural sector to select and test new promising varieties of grain, potatoes and other agricultural crops, production of their certified seed material and distribution to farmers, which provides an opportunity to obtain high, healthy, high-quality products. In this regard, the large-scale scientific and practical works carried out in different regions of the country are noteworthy", said Iuri Nozadze.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture and Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, together with Ioseb Basilia, Director of the Adam Beridze Soil and Food Diagnostic Center "Anaseuli" under the management of the Center, and Giorgi Ghugunishvili, the head of the National Testing Division for Selective Achievements of Agricultural Crops, they inspected the experimental-demonstration plots, equipment, machine tools, modern infrastructure for the production and storage of grain crops, potato seed and planting material at the Vachiani base and discussed future activities.