საქართველოს ამერიკის შეერთებული შტატების ჯორჯიის უნივერსიტეტის ინფექციურ დაავადებათა დეპარტამენტის პროფესორი, ვეტერინარიის მეცნიერებათა დოქტორი, ჰინდ აზამი ეწვია.
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ვეტერინარიის კვლევის სამსახურისა და სსიპ დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის ერთობლივი პროექტის „ზოონოზური ტუბერკულოზი საქართველოს ტუბერკულოზის მაღალი რისკის რეგიონებში“ ფარგლებში, საქართველოს ამერიკის შეერთებული შტატების ჯორჯიის უნივერსიტეტის ინფექციურ დაავადებათა დეპარტამენტის პროფესორი, ვეტერინარიის მეცნიერებათა დოქტორი, ჰინდ აზამი ეწვია.
პროფესორმა ჰინდ აზამმა პროექტში ჩართული პირებისთვის მიკრობიოლოგიური და ბიომოლეკულური დიაგნოსტიკის მიმართულებით ტრენინგები გამართა.
ერთკვირიანი ვიზიტის ფარგლებში, ჰანდ აზამმა შეხვედრები გამართა სურსათის ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტებთან, რომლებიც მსხვილფეხა რქოსანი ცხოველების ტუბერკულინიზაციის პროცესს წარმატებით ახორციელებენ, სსიპ საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის რიჩარდ ლუგარის ლაბორატორიის, ქუთაისის რფერალური ლაბორატორიის და ქუთაისის მრავალპროფილური „კლინიკა-ლჯ"-ის პულმონოლოგიის და ვიზუალური დიაგნოსტიკის დეპარტამენტების თანამშრომლებთან.

Dr. Hind Azami, Professor of the Department of Infectious Diseases of the University of Georgia, USA, visited Georgia
In the framework of the joint project of the Veterinary Research Division of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture and the National Center for Disease Control and Public Health of the State University of Georgia, Hind Azami, Doctor of Veterinary Sciences, Professor of the Department of Infectious Diseases of the University of Georgia, USA, visited.
Professor Hind Azami held trainings in the direction of microbiological and bio-molecular diagnostics for the persons involved in the project.
During the one-week visit, Hind Assam held meetings with the specialists of the National Food Agency, who are successfully implementing the process of tuberculinization of cattle, with the employees of the Richard Lugar Laboratory of the National Center for Public Health Research, Medical laboratory Kutaisi Referral Hospital, and the Pulmonology and Visual Diagnostics Departments of the Kutaisi Multi-Professional ,,LJ Clinic’’. The meetings were about the relevance and diagnosis of zoonotic tuberculosis.