დასავლეთ საქართველოში სამეცნიერო ექსპედიციები გაიმართა
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლები შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული პროექტის „საქართველოს ტყის იშვიათი და რელიქტური სახეობების შესწავლა და ელექტრონული მონაცემთა ბაზის შექმნა“ (FR22-2188) ფარგლებში, სამეცნიერო ექსპედიციაში დასავლეთ საქართველოში, კერძოდ, კოლხეთის ეროვნული პარკში, გურიასა და იმერეთის რეგიონებში იმყოფებოდნენ.
ექსპედიციის მინზანს, სახეობების - ჰართვისის მუხის (კოლხური მუხა; Quercus hartwissiana) და პონტოს მუხის (Quercus pontica) პოპულაიცებისა და ჰაბიტატების დღევანდელი მდგომარეობის შეფასება და მათი ლოკაციების დაფიქსირება-აღწერა წარმოადგენდა.
ექსპედიციების შედეგად, დასავლეთ საქართველოს ტერიტორიაზე აღინიშნა სამიზნე სახეობების ახალი ლოკაციები, რომლებიც ლიტერატურული წყაროებიდან არ დასტურდებოდა. მიუხედავად ამისა აღსანიშნავია, რომ ჰართვისის მუხის არეალი საკმაოდ შევიწროებულია.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში ტყეები გამორჩეულია მცენარეთა მრავალფეროვნებით, მრავლად არის ენდემური, რელიქტური სახეობები, რომელთა ნაწილი გადაშენების საფრთხის წინაშეა. საქართველოს ველური ფლორის იშვიათი და გადაშენების პირას მყოფი სახეობების კონსერვაცია არაერთი საერთაშორისო კონვენციით არის განსაზღვრული.
პროექტი „საქართველოს ტყის იშვიათი და რელიქტური სახეობების შესწავლა და ელექტრონული მონაცემთა ბაზის შექმნა“ (FR22-2188) 4 რელიქტური სახეობის: ჰართვისის მუხის (კოლხური მუხა, Quercus hartwissiana Steven.), პონტოს მუხის (Quercus pontica K.Koch.), რცხილფოთოლა ძელქვას (კავკასიური ძელქვა, Zelkova carpinifolia (Pall.) K.Koch.) და ლაფანის (Pterocarya pterocarpa (Michx) Kunth.) ელექტრონული მონაცემთა ბაზის შექმნას, ex-situ კონსერვაციას, მოლეკულურ-გენეტიკური და მოფომეტრიული კვლევების ჩატარებას ითვალისწინებს. პროექტის ფარგლებში იგეგმება საკვლევი სახეობების შესახებ არსებული ინფორმაციის განახლება, GIS-ში გავრცელების ამსახველი გეორეფერენსირებული თემატური რუკების შექმნა, in-situ სათესლე უბნების დადგენა და მუხების ორი საკვლევი სახეობის ფოთლების მორფომეტრიული აღწერებისა და მოლეკულურ-გენეტიკური კვლევის ჩატარება მათი ტაქსონომიური სტატუსის დასაზუსტებლად. პროექტი ასევე ითვალისწინებს აქამდე შესწავლილი 14 სახეობისა და აღნიშნული 4 სახეობის მასალებზე ერთიანი ელექტრონული მონაცემთა ბაზის შექმნას ქართულ-ინგლისურ ენებზე.

Scientific Expeditions were held in Western Georgia
The representatives of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, within the framework of the project "Study of Rare and Relict Species of Georgian Forest and Creation of an Electronic Database" (FR22-2188), financed by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, on a scientific expedition in Western Georgia, namely in Kolkheti National Park, Guria and were in the regions of Imereti.
The purpose of the expedition was to assess the current state of populations and habitats of the species - Quercus hartwissiana and Pontus oak (Quercus pontica) and to record and describe their locations.
As a result of the expeditions, new locations of the target species were noted in the territory of Western Georgia, which were not confirmed by literary sources. Nevertheless, it should be noted that the area of Hartvisi oak is quite narrow.
It should be noted that forests in Georgia are distinguished by a variety of plants, there are many endemic, relict species, some of which are in danger of extinction. Conservation of rare and endangered species of wild flora of Georgia is determined by a number of international conventions.
The project "Study of Rare and Relict Species of Georgian Forest and Creation of an Electronic Database" (FR22-2188) of 4 relict species: Quercus hartwissiana Steven., Pontos oak (Quercus pontica K.Koch.), It envisages the creation of an electronic database, ex-situ conservation, molecular-genetic and morphometric studies of the Caucasian carp, Zelkova carpinifolia (Pall.) K.Koch.) and the lappan (Pterocarya pterocarpa (Michx) Kunth. Within the framework of the project, it is planned to update the existing information about the study species, to create georeferenced thematic maps showing their distribution in GIS, to determine in-situ seeding areas, and to conduct morphometric descriptions and molecular-genetic research of the leaves of the two study oak species to clarify their taxonomic status. The project also envisages the creation of a single electronic database on the 14 species studied so far and the materials of the mentioned 4 species in the Georgian-English languages.