სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ორგანიზებით, საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ორგანიზებით, თბილისში საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ბიოტექნოლოგიური საშუალებები მებაღეობის მდგრადობისთვის: მინი-კივის (Actinidia arguta Planch) პოპულარიზაცია კლიმატის ცვლილების კონტექსტში“ გაიმართა.
„მინი-კივი ერთ-ერთ ყველაზე პერსპექტიულ მრავალწლოვან კულტურად გვესახება საქართველოს პირობებში. კვლევა, რომელსაც ცენტრი 2019 წლიდან ახორციელებს, ნათელი მაგალითია იმისა, თუ როგორ შეიძლება მეცნიერებამ პრაქტიკულად შეუწყოს ხელი სოფლის მეურნეობის დივერსიფიკაციას და კლიმატის ცვლილების პირობებში ახალი კულტურების დანერგვას“, - განაცხადა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაურიძემ.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ მოწვეული მკვლევარები მოლდოვას სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და სომხეთის აგრარული უნივერსიტეტიდან, ასევე, საქართველოს სხვადასხვა კვლევითი ორგანიზაციის წარმომადგენლები, რომლებმაც მოცემული კულტურის მიმართულებით საკუთარი კვლევების პრეზენტაციები წარმოადგინეს.
კონფერენციაზე მეხილეობის კვლევის სამსახურის წარმომადგენლებმა ზვიად ბობოქაშვილმა და ელენე მაღლაკელიძემ საქართველოში მინი-კივის ინტროდუცირებული ჯიშების, მათი გამრავლებისა და აგრონომიული თავისებურებების შესახებ კვლევის მიმდინარე დაკვირვების შედეგები წარმოადგინეს.
„აღნიშნული კვლევა მნიშვნელოვანი ეტაპია მინი-კივის პოპულარიზაციისა და პრაქტიკაში დანერგვის პროცესში. ჩვენი მიზანია, ფერმერებს მივაწოდოთ გარემოს მიმართ ადაპტირებული ტექნოლოგიები, რომლებიც რეალურად გაზრდის წარმოების მდგრადობას, მრავალფეროვნებას და ეკონომიკურ ეფექტიანობას“, - აღნიშნა ცენტრის მეხილეობის კვლევის სამსახურის უფროსმა ზვიად ბობოქაშვილმა.
კონფერენციის ფარგლებში, მონაწილეები დაათვალიერეს ცენტრის წილკნის ბაზაზე არსებული ლაბორატორიები და ჯიღაურას ექსპერიმენტული ბაზა.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი 2019 წლიდან ახორციელებს ახლად ინტროდუცირებული მინი-კივის (Actinidia arguta Planch) კულტურის კვლევას, რომლის მიზანია საქართველოში ამ კულტურის ადაპტაციისა და გამრავლების ტექნოლოგიური მეთოდოლოგიების შექმნა, რაც ხელს შეუწყობს მდგრადი კულტურების გავრცელებას და მრავალწლოვანი კულტურების დივერსიფიკაციას.
პროექტი „ბიოტექნოლოგიური საშუალებები მებაღეობის მდგრადობისთვის, ისეთი არატრადიციული სახეობების, როგორიცაა მინი-კივი (Actinidia arguta Planch), პოპულარიზაციის გზით კლიმატის ცვლილების კონტექსტში“ (NARD-24-233) ფინანსურად მხარდაჭერილია შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და მოლდოვას კვლევისა და განვითარების ეროვნული სააგენტოს მიერ.

An international scientific conference was held, organized by the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture
The international scientific conference “Biotechnological Tools for Sustainability of Horticulture through the Popularization of Non-traditional Species such as Mini-Kiwi (Actinidia arguta) in the Context of Climate Change”, organized by the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, was held in Tbilisi.
"Mini-kiwi is considered one of the most promising perennial crops in Georgian conditions. The research, which the center has been conducting since 2019, is a clear example of how science can practically contribute to the diversification of agriculture and the introduction of new crops in the face of climate change," said Levan Ujmauridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture.
The conference was attended by invited researchers from the Moldova State University and the Agrarian University of Armenia, as well as representatives of various Georgian research organizations, who presented their research in this field.
At the conference, representatives of the Fruit Growing Research Division, Zviad Bobokashvili and Elene Maghlakelidze, presented the results of ongoing research on introduced mini-kiwi varieties in Georgia, their propagation and agronomic characteristics.
"This research is an important stage in the process of popularizing and implementing mini-kiwi in practice. Our goal is to provide farmers with environmentally adapted technologies that will actually increase the sustainability, diversity, and economic efficiency of production," said Zviad Bobokashvili, Head of the Center's Fruit Research Division.
Within the framework of the conference, the participants toured the laboratories at the Center's Tsilkani base and the Jighaura experimental base.
Since 2019, the Scientific-Research Center has been conducting research on the newly introduced mini-kiwi (Actinidia arguta Planch) culture, with the aim of creating technological methodologies for the adaptation and propagation of this culture in Georgia, which will contribute to the spread of sustainable crops and the diversification of perennial crops.
The project “Biotechnological Tools for Sustainability of Horticulture through the Popularization of Non-traditional Species such as Mini-Kiwi (Actinidia arguta) in the Context of Climate Change”, (NARD-24-233) is financially supported by the Shota Rustaveli National Science Foundation and the National Agency for Research and Development of Moldova.