სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტის ფარგლებში მორიგი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტის „კლიმატის ცვლილების საადაპტაციო და შემარბილებელი ღონისძიებების ეკონომიკური შეფასება“ ფარგლებში მორიგი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრის მონაწილეებმა სარწყავი წყლის მოთხოვნილების განსაზღვრის მეთოდოლოგიურ და პრაქტიკულ საკითხებზე იმსჯელეს. ასევე, განიხილეს კლიმატის ცვლილების გავლენის სიმულაციური მოდელები ისეთ წამყვან სასოფლო-სამეურნეო კულტურებზე, როგორიცაა ვაშლი, ვაზი, ხორბალი და სხვა; სიმულაციები სხვადასხვა აგროეკონომიკური მიდგომის საფუძველზე მომზადდა.
სამუშაო ჯგუფის შეხვედრას ესწრებოდნენ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის პროფილური მიმართულების სამსახურების თანამშრომლები, ასევე, პროექტის ადგილობრივი და მოწვეული საერთაშორისო ექსპერტები - კრანფილდის უნივერსიტეტის (UK) მკვლევარები - ჯო მორისი და ტიმ ჰესი.
ღონისძიება მიზნად ისახავდა კლიმატის ცვლილების გავლენის შეფასების საფუძველზე ხარჯ-სარგებლიანობის გაანგარიშებისა და შეფასების თანამედროვე მოდელის შექმნას, რაც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში წარმოების მდგრადი მართვის სტრატეგიების შემუშავებასა და ოპტიმალური გადაწყვეტილების მიღებას.

Another working meeting was held within the framework of a joint project of the Scientific-Research Center of Agriculture and the United Nations Development Program (UNDP)
Another working meeting was held within the framework of the joint project "Economic Assessment of Climate Change Adaptation and Mitigation Measures" of the Scientific- Research Center of Agriculture and the United Nations Development Program (UNDP).
The participants of the meeting discussed methodological and practical issues of determining irrigation water demand. They also discussed simulation models of the impact of climate change on leading agricultural crops such as apples, grapes, wheat, etc.; the simulations were prepared based on various agro-economic approaches.
The working group meeting was attended by employees of the specialized departments of the Scientific- Research Center of Agriculture, as well as local and invited international experts of the project - researchers from Cranfield University (UK) - Joe Morris and Tim Hess.
The event aimed to create a modern model for cost-benefit calculation and evaluation based on climate change impact assessment, which will contribute to the development of sustainable management strategies in agriculture and optimal decision-making.