საქართველომ ნორვეგიაში, სვალბარდის გლობალურ საცავში ქართული მარცვლეულის კულტურების თესლის უნიკალური ნიმუშები განათავსა
სვალბარდის თესლის საცავი, რომელიც ნორვეგიაში, არქტიკის ტერიტორიაზე მდებარეობს, მსოფლიოში ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი გენეტიკური ბანკია. მის მთავარ დანიშნულებას გლობალური გამოწვევების პირობებში სასოფლო-სამეურნეო კულტურების გენეტიკური რესურსების დაცვა და მათი აღდგენის შესაძლებლობის უზრუნველყოფა წარმოადგენს.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე, ცენტრის წარმომადგენლებთან ერთად ნორვეგიაში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფებოდა. ვიზიტის ფარგლებში, ქართველმა მეცნიერებმა სვალბარდის თესლის გლობალურ საცავში (Svalbard Global Seed Vault) ქართული მარცვლეული კულტურების უნიკალური ნიმუშები განათავსეს და ხელი მოაწერეს საერთაშორისო შეთანხმებას, რომელიც აგრობიომრავალფეროვნების გლობალურ ინიციატივებში საქართველოს ჩართულობას კიდევ უფრო განამტკიცებს.
ქართული მარცვლეული კულტურების-ხორბლის, სიმინდის და ლობიოს ადგილობრივი ჯიშების თესლის 210 უნიკალური ნიმუში, რომლებიც საუკუნეების განმავლობაში ჩვენი ქვეყნის აგრარულ კულტურასა და კვებით უსაფრთხოებას განსაზღვრავდა, საქართველოს 8 რეგიონშია შეგროვილი და იდენტიფიცირებული. ისინი საცავში, -18°C ტემპერატურაზე შენახვის პირობებში, ათწლეულების განმავლობაში სრულყოფილი მდგომარეობით დარჩება.
„ეს ჩვენი ქვეყნისთვის ისტორიული მომენტია. სვალბარდის საცავში მარცვლეული კულტურების ქართული ჯიშების თესლის განთავსება არა მხოლოდ ჩვენ უნიკალური გენეტიკური რესურსების დაცვას უზრუნველყოფს, არამედ საქართველოს აღიარებს, როგორც მნიშვნელოვან მოთამაშეს გლობალური კვებითი უსაფრთხოების სისტემაში. ეს ინიციატივა ქართული სოფლის მეურნეობის მდიდარი აგრონომიული მემკვიდრეობის დაცვისა და მომავალი თაობებისთვის მისი შენარჩუნებისკენ გადადგმული ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაბიჯია“, - აცხადებს სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე.
ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრსა და ნორვეგიის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შორის გაფორმდა ხელშეკრულება სვოლბარდის გლობალური მარცვლეულის სათესლე საცავში თესლის განთავსების შესახებ.
ქართული დელეგაციის წევრებმა მონაწილეობა მიიღეს საერთაშორისო შეხვედრებში, სადაც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მეცნიერებთან ერთად იმსჯელეს სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა გენეტიკური რესურსების დაცვის სტრატეგიებზე, ქართული მარცვლეული კულტურების უნიკალური თვისებებსა და მათ მნიშვნელობაზე კვებითი უსაფრთხოების გლობალურ კონტექსტში. აღნიშნული ღონისძიება სვალბარდის მარცვლეულის გლობალური საცავის მე-17 წლის იუბილეს მიეძღვნა და საერთაშორისო ხელშეკრულების სარგებლის გაზიარების ფონდის (BSF) მიერ მხარდაჭერილი პროექტის „კლიმატის ცვლილებებთან ადაპტირებული ტრადიციული ჯიშების შენარჩუნება ფერმერულ მეურნეობებში და in-situ/on farm და ex-situ კონსერვაციის ფორმებს შორის კავშირის გაძლიერება“ ფარგლებში გაიმართა.

Georgia has placed unique samples of Georgian seed of cereal crops in the Svalbard Global Seed Vault in Norway
The Svalbard Seed Vault, located in the Arctic region of Norway, is one of the world's most important genetic banks. Its main purpose is to protect and restore crop genetic resources in the face of global challenges.
Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, and representatives of the Center paid an official visit to Norway. During the visit, Georgian scientists deposited unique samples of Georgian cereal crops in the Svalbard Global Seed Vault and signed an international agreement that will further strengthen Georgia's involvement in global agrobiodiversity initiatives.
210 unique samples of seeds of local varieties of Georgian cereal crops - wheat, corn and beans, which have defined our country's agrarian culture and food security for centuries, have been collected and identified in 8 regions of Georgia. They will remain in perfect condition for decades when stored in a warehouse at a temperature of -18°C.
"This is a historic moment for our country. Placing seeds of Georgian varieties of cereal crops in the Svalbard Vault not only ensures the protection of our unique genetic resources, but also recognizes Georgia as an important player in the global food security system. This initiative is one of the most important steps taken towards protecting the rich agronomic heritage of Georgian agriculture and preserving it for future generations," - said Levan Ujmajuridze, Director of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture.
Within the framework of the official visit, an agreement was signed between the Georgian Scientific-Research Center of Agriculture and the Norwegian Ministry of Agriculture on the placement of seeds in the Svalbard Global Seed Vault.
Members of the Georgian delegation participated in international meetings, where, together with scientists from different countries of the world, they discussed strategies for protecting the genetic resources of agricultural crops, the unique properties of Georgian cereal crops, and their importance in the global context of food security.
The event was dedicated to the 17th anniversary of the Svalbard Global Seed Vault and was held within the framework of the project “Strengthening linkages between in-situ/on-farm and ex-situ conservation of local PGRF from Georgia and use for adaptation to climate change” supported by the Benefit-Sharing Fund (BSF) of the International Treaty.