სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროექტებში მეცნიერულ მხარდაჭერას უწევს
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრში გამართულ სამუშაო შეხვედრას ცენტრის და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
შეხვედრის მთავარ მიზანს, ცენტრის მხრიდან აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის მეცნიერული და პრაქტიკული მხარდაჭერის გაწევა, შესაბამისი რეკომენდაციების შემუშავება და თანამშრომლობის გაღრმავება წარმოადგენდა.
აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტრო რეგიონის აგრარულ სექტორში არსებული გამოწვევების გათვალისწინებით, ახორციელებს ქვეპროგრამას „აგრარული ექსტენციის მიწოდება“, რომლის ფარგლებში რეგიონის ფერმერები და აგრომეწარმეები საველე პირობებში ეცნობიან აგრარული დარგის უახლეს ტექნოლოგიებსა და თანამედროვე მიდგომებს.
„სამინისტრო ფერმერებისთვის პრაქტიკული და ინფორმაციული მასალების შექმნის პროცესში სწორედ ცენტრის მეცნიერულ რესურსს ეყრდნობა. სამინისტრო აქვეყნებს ბროშურებს, რომლებიც ეფუძნება სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მეცნიერების მიერ ჩატარებულ კვლევებსა და მათ რეკომენდაციებს. ეს მასალები ფერმერებისთვის მნიშვნელოვანი გზამკვლევია, რაც ხელს უწყობს თანამედროვე აგროტექნოლოგიების დანერგვას, ნიადაგის ნაყოფიერების ამაღლებას, მოსავლიანობის გაზრდასა და გარემოსდაცვითი მდგრადობის შენარჩუნებას“ - აღნიშნა აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს აგრარული განვითარების დეპარტამენტის უფროსმა, ლევან ბოლქვაძემ.
სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, გრძელვადიანი თანამშრომლობის ფარგლებში, აქტიურად გააგრძელებს სამინისტროს პროექტების მეცნიერულ მხარდაჭერას. როგორც ცენტრის დირექტორის მოადგილემ, ნოდარ ხატიაშვილმა აღნიშნა: „ჩვენი მიზანია, ბროშურებში აისახოს ბოლო მეცნიერული კვლევებიდან მიღებული პრაქტიკული რჩევები, რაც ხელს შეუწყობს აგრარული ცოდნის პოპულარიზაციას, ფერმერების განათლებას და ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის განვითარებას“.

The Scientific-Research Center of Agriculture provides scientific support to the projects of the Ministry of Agriculture of Adjara A/R
The representatives of the Center and the Ministry of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara attended the working meeting held at the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture.
The main goal of the meeting was to provide scientific and practical support from the Center to the Ministry of Agriculture of Adjara, develop relevant recommendations, and deepen cooperation.
Considering the challenges in the region's agricultural sector, the Ministry of Agriculture of Adjara is implementing the sub-program "Provision of Agricultural Extension", within the framework of which farmers and agro-entrepreneurs of the region are introduced to the latest technologies and modern approaches in the agricultural sector in field conditions.
The Ministry relies on the scientific resource of the Center in the process of creating practical and informative materials for farmers. The Ministry publishes brochures based on research conducted by scientists of the Scientific-Research Center of Agriculture and their recommendations. These materials are an important guide for farmers, which contributes to the introduction of modern agricultural technologies, increasing soil fertility, increasing yields and maintaining environmental sustainability,” noted Levan Bolkvadze, Head of the Agrarian Development Department of the Ministry of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara.
The Scientific-Research Center, within the framework of long-term cooperation, will actively continue to provide scientific support to the Ministry's projects. As the Deputy Director of the Center, Nodar Khatiashvili, noted: "Our goal is to reflect practical advice from recent scientific research in the brochures, which will contribute to the popularization of agricultural knowledge, the education of farmers, and the development of agriculture in the country."