სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ქ. რომში, FAO-ს გენეტიკური რესურსების საერთაშორისო ხელშეკრულების მე-20 სესიაში მიიღო მონაწილეობა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე იტალიის ქ. რომში გამართულ გაერთიანებული ერების სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის გენეტიკური რესურსების საერთაშორისო ხელშეკრულების მე-20 სესიის მუშაობაში მონაწილეობდა. საქართველო აღნიშნულ საერთაშორისო ხელშეკრულებას 2019 წლიდან შეუერთდა. სესიას წინ ევროპის ქვეყნების წარმომადგენელთა რეგიონალური შეხვედრები უსწრებდა.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, საქართველოს სახელით, 2018 წლიდან, ევროპის მცენარეთა გენეტიკური რესურსების კოპერირებული პროგრამის (ECPGR) წევრია; ცენტრი ასევე პასუხისმგებელია ევროპის ქვეყნების მცენარეთა გენეტიკური რესურსების საერთაშორისო კატალოგში (EURISCO) საქართველოში არსებული მცენარეთა გენოფონდის შესახებ ინფორმაციის განთავსებაზე.
სესიის ფარგლებში გამართულ შეხვედრებზე ხაზი გაესვა კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტირებული მცენარეების, ცხოველების, აკვაკულტურის, მიკროორგანიზმების, უხერხემლოების, სასოფლო-სამეურნეო სასარგებლო მწერების, განსაკუთრებით ბუნებრივი დამამტვერიანებლების - სახეობების, ჯიშების, პოპულაციების მოძიების, შეგროვების, კონსერვაციის, იდენტიფიცირება-დახასიათების დამცავი მოქნილი მექანიზმების შემუშავების ძირითად საკითხებს, რომელიც უზრულველყოფს მათ ფერმერულ მეურნეობებში გავრცელებას, ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებასა და სასურსათო უსაფრთხოებას.
აღინიშნა საერთაშორისო ხელშეკრულებაში მონაწილე ქვეყნების განსაკუთრებული როლი ეროვნული სტრატეგიებისა და სამოქმედო გეგმების შემუშავება-განხორციელებაში, რომელიც შეეხება გენეტიკური რესურსების დაცვას, ნიადაგის ნაყოფიერების მართვას, წყლის რესურსების რაციონალურად გამოყენებას, სელექციური სამუშაოების წარმართვას, თესლის წარმოების ნაციონალური პროგრამების შემუშავებას, თესლის ეროვნული ბანკის შექმნას, საინფორმაციო სისტემების დანერგვას და სხვა საკითხებს.
იტალიაში ვიზიტის ფარგლებში, ლევან უჯმაჯურიძემ მონაწილეობა მიიღო იტალიის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ ორგანიზებულ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტთა გამოფენაშიც, რომელშიც იტალიის სხვადასხვა რეგიონის ფერმერები მონაწილეობდნენ.

The Director of the Scientific-Research Center of Agriculture participated in the 20th session of the FAO International Treaty on Genetic Resources in Rome
Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, participated in the 20th session of the International Treaty on Genetic Resources of the Food and Agriculture Organization of the United Nations, held in Rome, Italy. Georgia joined the said international treaty in 2019. The session was preceded by regional meetings of representatives of European countries.
The Scientific-Research Center of Agriculture has been a member of the European Cooperative Program on Plant Genetic Resources (ECPGR) on behalf of Georgia since 2018; the Center is also responsible for posting information about the plant gene pool in Georgia in the International Catalogue of Plant Genetic Resources of European Countries (EURISCO).
The meetings held within the session emphasized the key issues of developing flexible mechanisms for the protection of plants, animals, aquaculture, microorganisms, invertebrates, agricultural beneficial insects, especially natural pollinators - species, varieties, populations - adapted to climate change, which will ensure their spread in farms, preservation of biodiversity and food security.
The special role of the countries participating in the international agreement in the development and implementation of national strategies and action plans was noted, which concern the protection of genetic resources, soil fertility management, rational use of water resources, conducting selection work, developing national seed production programs, creating a national seed bank, implementing information systems, and other issues.
As part of his visit to Italy, Levan Ujmajuridze also participated in an agricultural products exhibition organized by the Ministry of Agriculture of Italy, in which farmers from various regions of Italy participated.