სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა შავი ზღვის 3 ქვეყნის თვითმმართველობის ასოციაციის წარმომადგენლებს უმასპინძლა
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას და წილკნის საცდელ სადემონსტრაციო-ბაზებზე სასწავლო ვიზიტით იმყოფებოდნენ ბულგარეთის, თურქეთისა და რუმინეთის ადგილობრივი თვითმმართველობის ასოციაციების წარმომადგენლები.
ვიზიტის ფარგლებში, უცხოელმა სტუმრებმა ცენტრის მცენარეთა მიკროკლონური (in vitro) გამრავლებისა და უვირუსო სარგავი მასალის კვლევის ლაბორატორია და ნიადაგის კვლევის ლაბორატორია დაათვალიერეს, მოინახულეს ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზა.
პროექტის მონაწილეებმა ადგილზე მოისმინეს ინფორმაცია და გაიცნეს ის პრაქტიკები, რომლებიც საქართველოში ვაზის საკოლექციო ნარგაობის, ძველი ბოსტნეულის ჯიშებისა და ტრადიციული ლანდშაფტების შენარჩუნებასა და გაუმჯობესებას ემსახურება.
სასწავლო ტური საქართველოს ადგილობრივ თვითმმართველობათა ეროვნული ასოციაციის ორგანიზებით, პროექტის „აგროთესლების მცველები ბიომრავალფეროვნების, აგრობიომრავალფეროვნების, ეკოსისტემური სერვისებისა და კლიმატის ადაპტაციისთვის - „SEEDGUARD” ფარგლებში მოეწყო.

The Scientific-Research Center of Agriculture hosted representatives of the Self-Government Association of the Three Black Sea Countries
The representatives of local self-government associations from Bulgaria, Turkey and Romania paid a study visit to the Jighaura and Tsilkani experimental demonstration bases of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture.
During the visit, the foreign guests toured the Center's plant microclonal (in vitro) propagation and virus-free planting material research laboratory and soil research laboratory, and visited the Jighaura perennial crop trial and demonstration base.
The project participants heard information on site and learned about practices that serve to preserve and improve collective vine planting, old vegetable varieties, and traditional landscapes in Georgia.
The study tour was organized by the National Association of Local Self-Governments of Georgia within the framework of the project "SEEDGUARD – Seed Guardians for Biodiversity, Agrobiodiversity, Ecosystem Services and Climate Adaptation".