თურქი სპეციალისტები სამუშაო ვიზიტით ანასეულის ლაბორატორიაში იმყოფებოდნენ
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ანასეულის ადამ ბერიძის სახელობის ნიადაგის, სურსათისა და მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის ცენტრში, სამუშაო ვიზიტით, თურქეთის რესპუბლიკის სოფლის და სატყეო მეურნეობის სამინისტროს მცენარეთა დაცვის სფეროს წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.
ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ სტუმრებს ცენტრის ლაბორატორიაში მიმდინარე სხვადასხვა კვლევითი და პრაქტიკული მიმართულების საქმიანობა გააცნო. აღსანიშნავია, რომ ლაბორატორია აღჭურვილია ყველა საჭირო აპარატურით, ენტომოლოგიური გალიებით, II დონის სპეციალური ბოქსებით - მწერის გამრავლებისთვის საჭირო ავტომატური კლიმატკონტროლით, სადაც კვლევები მიმდინარეობს აზიური ფაროსანას და სხვა მავნებლების ბიოლოგიური აგენტების გამოსავლენად.
სტუმრებმა ლაბორატორიული კომპლექსი დაათვალიერეს, გაეცნენ სამუშაო პროცესს და ქართველი სპეციალისტების გამოცდილებას.
თურქულმა მხარემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ მიმართული ბრძოლის ინტეგრირებული მიდგომა წარმოადგენს მძლავრ საფუძველს საქართველოსა და თურქეთს შორის თანამშრომლობის გასაღრმავებლად.
სამუშაო შეხვედრას სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოადგილე ზურაბ ლიპარტია, სააგენტოს მცენარეთა დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ნიკოლოზ მესხი, ადამ ბერიძის სახელობის ნიადაგის, სურსათისა და მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის ცენტრის დირექტორი იოსებ ბასილია და ლაბორატორიის სპეციალისტები ესწრებოდნენ.

Turkish specialists paid a working visit to the Anaseuli laboratory
The representatives of the Plant Protection Sector of the Ministry of Agriculture and Forestry of the Republic of Turkey visited the Adam Beridze Integrated Soil, Food and Plant Protection Center of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture.
The Director of the Center, Levan Ujmajuridze, introduced the guests to the various research and practical activities taking place in the Center's laboratory. It is noteworthy that the laboratory is equipped with all the necessary equipment, entomological cages, special boxes of level II - - automatic climate control necessary for insect reproduction, where research is underway to detect biological agents of the Asian pheasant and other pests.
The guests toured the laboratory complex, learned about the work process and the experience of Georgian specialists.
The Turkish side emphasized that an integrated approach to the fight against the Brown Marmorated Sting Bug represents a strong foundation for deepening cooperation between Georgia and Turkey. The working meeting was attended by Zurab Lipartia, Deputy Head of the National Food Agency, Nikoloz Meskhi, Head of the Agency's Plant Protection Department, Ioseb Basilia, Director of the Adam Beridze Integrated Soil, Food and Plant Protection Center and laboratory specialists.