20 მაისს ფუტკრის მსოფლიო დღე აღინიშნება
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი ბორჯომში გამართულ ფუტკრის მსოფლიო დღის აღნიშვნის ღონისძიებას შეუერთდა. ცენტრის მეფუტკრეობის მიმართულების სპეციალისტმა, ნანა მაისურაძემ დამსწრე საზოგადოებას მეფუტკრეობის დარგის განვითარების მიზნით ცენტრის მუხურის კვლევით ბაზაზე მიმდინარე საქმიანობა — ადგილობრივი პოპულაციების შესწავლა, ტიპური გენოფონდების შენარჩუნება-დაცვა და პრაქტიკული კვლევითი პროექტები გააცნო.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა თემატური პრეზენტაციები, მათ შორის, მოხსენება „საქართველო — უძველესი თაფლის მწარმოებელი ქვეყანა“, სადაც განხილული იყო მეფუტკრეობის ქართული ტრადიციები, თანამედროვე გამოწვევები და კლიმატური ცვლილებების გავლენა დარგის განვითარებაზე.
ფუტკრის მსოფლიო დღის აღნიშვნა, ხაზს უსვამს, ეკოსისტემაში ფუტკრის უმნიშვნელოვანეს როლს და მის დაცვაზე ზრუნვის აუცილებლობას. ღონისძიების ბორჯომში გამართვას სიმბოლური დატვირთვა ჰქონდა — სწორედ ბორჯომის მუნიციპალიტეტში, სოფელ საკირეშია აღმოჩენილი მსოფლიოში ერთ-ერთი უძველესი, 5500 წლის წინანდელი თაფლი, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ საქართველო მეფუტკრეობას უძველესი დროიდან მისდევდა.
ფუტკრის მსოფლიო დღის აღნიშვნის ღონისძიება საქართველოს მეფუტკრეთა გაერთიანების, ბორჯომის მერიის ორგანიზებით და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინსიტროს მხარდაჭერით გაიმართა.

World Bee Day is celebrated on May 20th
The Scientific-Research Center of Agriculture joined the World Bee Day celebration in Borjomi. The Center's beekeeping specialist, Nana Maisuradze, introduced the audience to the ongoing activities at the Center's Mukhuri research base aimed at developing the beekeeping sector - studying local populations, preserving and protecting typical gene pools, and practical research projects.
The event featured thematic presentations, including a report titled "Georgia - the Ancient Honey-Producing Country," which discussed Georgian beekeeping traditions, modern challenges, and the impact of climate change on the development of the sector.
The celebration of World Bee Day emphasizes the crucial role of bees in the ecosystem and the need to protect them. Holding the event in Borjomi had a symbolic meaning - it was in the village of Sakire, in the Borjomi municipality, that one of the oldest honeys in the world, dating back 5,500 years, was discovered, which once again confirms that Georgia has been practicing beekeeping since ancient times.
The event to celebrate World Bee Day was organized by the Georgian Beekeepers' Union, Borjomi City Hall, and with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.