FAO-ს მხარდაჭერით, ცხოველთა გენეტიკური ბანკის ჩამოყალიბების და სანაშენე საქმიანობის დანერგვის პროცესი ინტენსიურად მიმდინარეობს
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრისა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ერთობლივი პროექტის „ფერმის მართვის სისტემების განვითარება საქართველოში“ ფარგლებში, სამუშაო ვიზიტით პორტუგალიელი ექსპერტი, ცხოველთა გენეტიკური რესურსების მართვის სპეციალისტი პედრო ვიეირა იმყოფებოდა.
ვიზიტის მიზანს საქართველოში ცხოველთა გენეტიკური რესურსების არსებული მდგომარეობის შეფასება, მონაცემთა ბაზების გაცნობა და ეროვნულ დონეზე გენეტიკური ბანკის სისტემის ჩამოყალიბების პროცესის მხარდაჭერა წარმოადგენდა.
სამეცნიერო-კვლევით ცენტრში გამართულ შეხვედრას ცენტრის ხელმძღვანელები, მეცხოველეობისა და საკვებ-წარმოების კვლევის დეპარტამენტის სპეციალისტები, ასევე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი დეპარტამენტების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
პორტუგალიელი ექსპერტი ცენტრის მიერ შექმნილ რეესტრთა ბაზებს, მონაცემთა პლატფორმებს გაეცნო და ინფორმაცია მიიღო მიმდინარე და დაგეგმილი კვლევების შესახებ. მოწვეულ ექსპერტს და FAO Georgia-ს გუნდს დეტალური ინფორმაცია წარედგინა საქართველოში გავრცელებულ ცხოველების, ფრინველების, სასოფლო-სამეურნეო სასარგებლო მწერების და სხვა ადგილობრივ ჯიშებზე.
შეხვედრაზე შემუშავდა რეკომენდაციები ციფრული არქივის ოპტიმიზაციისა და გენეტიკური რესურსების სტრუქტურირებული აღრიცხვის მიმართულებით. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ბაზების ინტეგრირებულ მენეჯმენტსა და ფერმის დონეზე გენეტიკური ინფორმაციის შეგროვების სტანდარტებზე.
მიმდინარე საქმიანობის ფარგლებში, სამუშაო ჯგუფი იმყოფებოდა დმანისის მუნიციპალიტეტში, სოფელ განთიადში, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის საცდელ-სასელექციო სადგურში და სოფელ გომარეთში ცენტრის დაქვემდებარებაში არსებულ ფერმაში.
ვიზიტის დასასრულს, ექსპერტმა სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს ანგარიში წარუდგინა. მისი შეფასებით, საქართველოში არსებობს მნიშვნელოვანი რესურსი, რომელსაც შეუძლია ხელი შეუწყოს გენეტიკური მემკვიდრეობის ეფექტიან დაცვასა და გამოყენებას, ხაზი გაესვა შემდგომი პარტნიორობისა და ტექნიკური მხარდაჭერის გაგრძელების მნიშვნელობას.
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, FAO-სა და საერთაშორისო ექსპერტებთან თანამშრომლობით, განაგრძობს ინტენსიურ მუშაობას, რათა ეროვნულ დონეზე გაძლიერდეს ცხოველთა გენეტიკური რესურსების მდგრადი მართვა და კონსერვაცია, რაც საფუძვლად დაედება ქვეყანაში სანაშენე საქმიანობის დანერგვას.

With the support of FAO, the process of establishing an animal genetic bank and introducing breeding activities is underway intensively
Within the framework of the joint project “Development of Farm Management Systems in Georgia” of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), Portuguese expert, animal genetic resources management specialist Pedro Vieira, paid a working visit.
The purpose of the visit was to assess the current state of animal genetic resources in Georgia, familiarize with databases, and support the process of establishing a genetic bank system at the national level.
The meeting held at the Scientific-Research Center was attended by the heads of the Center, specialists from the Research Department of Animal Breeding and Food Production, as well as representatives of the relevant departments of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The Portuguese expert familiarized himself with the registry databases and data platforms created by the Center and received information about ongoing and planned research. The invited expert and the FAO Georgia team were presented with detailed information on animals, poultry, agricultural beneficial insects and other local breeds distributed in Georgia.
The meeting developed recommendations for optimizing digital archives and structured accounting of genetic resources. Special attention was paid to integrated database management and standards for collecting genetic information at the farm level.
As part of the ongoing activities, the working group visited the Dmanisi Municipality, the village of Gantiadi, the Experimental Breeding Station of the Scientific-Research Center of Agriculture, and the farm under the center in the village of Gomareti.
At the end of the visit, the expert presented a report to the Scientific-Research Center. According to his assessment, Georgia has significant resources that can contribute to the effective protection and use of genetic heritage, and he emphasized the importance of further partnership and continued technical support.
LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, in collaboration with FAO and international experts, continues to work intensively to strengthen the sustainable management and conservation of animal genetic resources at the national level, which will serve as the basis for the introduction of breeding activities in the country.