ლევან უჯმაჯურიძე: „უნიკალური ქართული ვაზის ჯიშების დაბრუნება პრაქტიკაში დარგის სტაბილურ განვითარებას ნიშნავს“
„ქართული ვაზის თითოეული უნიკალური ჯიშის აღდგენა, გენეტიკური რესურსების დაცვა და გამოყენება არა მხოლოდ კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნებას, არამედ ღვინის წარმოების დივერსიფიცირებას, ექსპორტის ზრდას და რეგიონების ეკონომიკური გააქტიურებას ემსახურება“, – აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ ჯიღაურას კოლექციური ნაკვეთებიდან მიღებული ღვინოების დეგუსტაციაზე, რომელიც ისტორიული ღვინის ქარხანაში, ღვინის ბარ „საძველეში“ გაიმართა.
ღონისძიება მიზნად ისახავდა საზოგადოებისთვის იმ უნიკალური ქართული ვაზის ჯიშების გაცნობას, რომლებიც ჯიღაურას საკოლექციო ვენახშია დაცული და მევენახეობის სხვადასხვა რეგიონებს წარმოაჩენს. დეგუსტაციისთვის შერჩეული იყო 12 ადგილობრივი წითელი და თეთრყურძნიანი ჯიშისგან დაყენებული ღვინო, რომელთა ენოლოგიური მახასიათებლები და გავრცელების პოტენციალი დამსწრეებს მევენახეობა-მეღვინეობის კვლევითი სამსახურის ხელმძღვანელმა დავით ჩიჩუამ გააცნო.
ლევან უჯმაჯურიძემ დამსწრე აუდიტორიას ინფორმაცია მიაწოდა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის იმ პროექტების შესახებ, რომლებიც ემსახურება ქართული ვაზის ჯიშების მოძიებას, აღდგენას, შერჩევას, კოლექციურ დაცვასა და სამეცნიერო-პრაქტიკული კვლევების საფუძველზე მათი თანამედროვე წარმოებაში ინტეგრაციას.
ღონისძიება, რომელსაც ქართველი და უცხოელი ღვინის სპეციალისტები და დაინტერესებული პირები ესწრებოდნენ, კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა და თემის აქტიური განხილვით გაგრძელდა. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი მსგავსი ფორმატის შეხვედრებს სისტემატურად ჩაატარებს.

Levan Ujmajuridze: "The return of unique Georgian grape varieties to practice means the stable development of the sector"
“The restoration of each unique variety of Georgian vine, the protection and use of genetic resources not only serve to preserve cultural heritage, but also to diversify wine production, increase exports, and economically activate regions,” said Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, at the tasting of wines from the Jighaura collection plots, which was held at the historic winery, wine bar “Sadzvele”.
The event aimed to introduce the public to the unique Georgian grape varieties that are preserved in Jighaura collection vineyard and represent different regions of viticulture. Wines made from 12 local red and white grape varieties were selected for tasting, the enological characteristics and distribution potential of which were introduced to the attendees by David Chichua, Head of the Viticulture and Winemaking Research Division.
Levan Ujmajuridze provided the audience with information about the projects of the Scientific-Research Center of Agriculture, which serve the search, restoration, selection, collective protection of Georgian grape varieties, and their integration into modern production based on scientific and practical research.
The event, attended by Georgian and foreign wine specialists and interested parties, was held in a question-and-answer format and continued with an active discussion of the topic. The Scientific-Research Center will systematically hold meetings of this format.