პორტუგალიის ბეჟას უნივერსიტეტისა და პოლონეთის საგანმანათლებლო ინსტიტუტების წარმომადგენლები ჯიღაურას ბაზას ეწვივნენ
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი, პროფესორი ლევან უჯმაჯურიძე ბეჟას უნივერსიტეტის პრეზიდენტს, პროფესორ მარია დი ფატიმა კარვალიოს, უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების ხელმძღვანელს და პოლონეთის უნივერსიტეტის წარმომადგენლებს შეხვდა.
ლევან უჯმაჯურიძემ, სტუმრებს დეტალურად გააცნო ჯიღაურას ბაზის განვითარების ისტორია, ცენტრის მიერ ვაზის უნიკალური გენეტიკური რესურსების მოძიებისა და დაცვის მიმართულებით განხორციელებული საქმიანობა, საკოლექციო ვენახის კვლევითი და საგანმანათლებლო დანიშნულება, ასევე ის სამეცნიერო-პრაქტიკული პროექტები, რომლებიც მიმართულია აგროწარმოების მდგრადი განვითარების, კლიმატის ცვლილების პირობებში ადაპტაციისა და ადგილობრივი ჯიშების ფართო წარმოებაში ინტეგრაციისკენ.
ჯიღაურას ბაზაზე გამართულ შეხვედრაზე მხარეებმა გენეტიკური რესურსების გაცვლისა და სამომავლო თანამშრომლობის მიმართულებებზე იმსჯელეს. დაიგეგმა პორტუგალიაში, ბეჟას უნივერსიტეტის ბაზაზე ქართული ვაზის ჯიშებით საცდელი ვენახის გაშენება, რაც ხელს შეუწყობს ქართული ვაზის პოპულარიზაციასა და გენეტიკური რესურსების საერთაშორისო დონეზე გავრცელებას. თანამშრომლობის ფარგლებში, დაიგეგმა ვიზიტი პორტუგალიაში, რომელიც მიმდინარე წლის ოქტომბერში გაიმართება.
ვიზიტის დასასწურლს, გაიმართა ჯიღაურას ბაზაზე საკოლექციო ნაკვეთებიდან დამზადებული ღვინის ნიმუშების დეგუსტაცია, რომელსაც ცენტრის მევენახეობა-მეღვინეობის კვლევის სამსახურის უფროსი დავით ჩიჩუა ხელმძღვანელობდა. სტუმრებმა დააგემოვნეს როგორც ქართული უნიკალური ვაზის ჯიშებისგან დაყენებული, ისე პორტუგალიური ჯიშებისგან დამზადებული ნიმუშები.

The representatives of the University of Beja, Portugal, and Portuguese educational institutions visited the Jighaura base
The Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Professor Levan Ujmajuridze, met with the President of the University of Beja, Professor Maria de Fatima Carvalho, the Head of International Relations of the University, and representatives of the Portuguese University.
Levan Ujmajuridze introduced the guests in detail to the history of the development of the Jighaura base, the activities carried out by the center to find and protect unique grapevine genetic resources, the research and educational purpose of the collection vineyard, as well as scientific and practical projects aimed at the sustainable development of agricultural production, adaptation to climate change, and the integration of local varieties into widespread production.
At the meeting held at the Jighaura base, the parties discussed the exchange of genetic resources and directions for future cooperation. It was planned to cultivate a trial vineyard with Georgian grape varieties at the University of Beja in Portugal, which will contribute to the popularization of Georgian grape varieties and the international dissemination of genetic resources. Within the framework of the cooperation, a visit to Portugal was planned, which will be held in October of this year.
At the end of the visit, a tasting of wine samples made from collection plots was held at the Jighaura base, led by David Chichua, Head of the Center's Viticulture and Wine-making Research Division. The guests tasted samples made from both unique Georgian grape varieties and Portuguese varieties.