ესპანეთის რიოხას მევენახეობისა და მეღვინეობის მეცნიერებათა კვლევითი ცენტრის დელეგაცია ჯიღაურას ბაზას სტუმრობდა
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრის ჯიღაურას ბაზას ესპანეთის რიოხას მევენახეობისა და მეღვინეობის მეცნიერებათა კვლევითი ცენტრის 25 -კაციანი დელეგაცია ეწვია. დელეგაციას პროფესორი ხოსე მ. მარტინეს ზაპატერი ხელმძღვანელობდა. ჯგუფი მევენახეობა-მეღვინეობის სფეროსთან პროფესიულად დაკავშირებულ სპეციალისტებისგან — მევენახეები, მეღვინეები, მკვლევრები, კონსულტანტები, ასევე, ფიტოსანიტარიული სფეროს წარმომადგენლებისგან შედგებოდა.
სტუმრებს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრის დირექტორმა, პროფესორმა ლევან უჯმაჯურიძემ დეტალურად გააცნო ცენტრის სამეცნიერო-კვლევითი და პრაქტიკული საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები. დელეგაციის წევრებმა დაათვალიერეს ვაზის საკოლექციო ნარგაობა, ვაზისა და ღვინის სამუზეუმო სივრცე.
მხარეებმა ისაუბრეს და ინფორმაცია გაცვალეს კვლევით პროექტებზე, მათ შორის, ვაზის ჯიშების უნიკალურ გენეტიკურ რესურსებზე, სერტიფიცირებული სარგავი მასალის წარმოების თანამედროვე მიდგომებზე, კლიმატის ცვლილებების ადაპტირებულ მიდგომებსა და მავნებელ-დაავადებებთან ბრძოლის ინტეგრირებულ, ასევე ორგანულ მიმართულებებზე.
ვიზიტის ფარგლებში, ღვინის დეგუსტაციაც გაიმართა, რომელსაც მევენახეობა-მეღვინეობის სამსახურის ხელმძღვანელი დავით ჩიჩუა უძღვებოდა. სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ, დაეგემოვნებინათ ცენტრის მიერ წარმოებული იშვიათი ქართული ვაზის ჯიშებისგან დამზადებული ღვინოები და დეტალურად გასცნობოდნენ ქართული წესით ქვევრში ღვინის დაყენება-დავარგების ტექნოლოგიურ პროცესებს.
ვიზიტი ცოდნისა და პრაქტიკული გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელოვანი პლატფორმა აღმოჩნდა როგორც ქართული, ისე ესპანური მხარისთვის და საფუძველი შექმნა სამომავლო პროფესიული თანამშრომლობისთვის.

A delegation from the Rioja Research Center for Viticulture and Oenology in Spain visited the Jighaura base
A 25-member delegation from the Rioja Research Center for Viticulture and Oenology of Spain visited the Jighaura base of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture. The delegation was headed by Professor José M. Martínez Zapatero. The group consisted of specialists professionally related to the field of viticulture and Oenology - viticulturists, winemakers, researchers, consultants, as well as representatives of the phytosanitary field.
The Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Professor Levan Ujmajuridze, introduced the guests in detail to the main directions of the Center's scientific research and practical activities. The delegation members toured the collection of vines, the vine and wine museum space.
The parties discussed and exchanged information on research projects, including unique genetic resources of grapevine varieties, modern approaches to the production of certified planting material, adaptive approaches to climate change, and integrated and organic approaches to pest and disease control.
As part of the visit, a wine tasting was also held, led by David Chichua, Head of the Viticulture and Winemaking Division. The guests had the opportunity to taste wines made from rare Georgian grape varieties produced by the center and learn in detail about the technological processes of making and aging wine in qvevri according to the Georgian tradition.
The visit proved to be an important platform for sharing knowledge and practical experience for both the Georgian and Spanish sides and laid the foundation for future professional cooperation.