მევენახეობა-მეღვინეობის სფეროში საქართველო-ჩინეთის თანამშრომლობა ღრმავდება
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრის ჯიღაურას ბაზას ჩინეთის ნინსიას პროვინციიდან მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის მეცნიერთა ოფიციალური დელეგაცია ესტუმრა.
სტუმრებს ცენტრის დირექტორმა, პროფესორმა ლევან უჯმაჯურიძემ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის შესაძლებლობები, მიმდინარე კვლევები და სამომავლო გეგმები გააცნო.
„სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს ნინსიას პროვინციასთან მრავალწლიანი თანამშრომლობა აკავშირებს, რაც ეფუძნება ოფიციალური მემორანდუმის ფარგლებში ვაზის გენეტიკური რესურსების დაცვისა და გამრავლების კვლევებს და მევენახეობა-მეღვინეობაში ინოვაციურ მიდგომებს. ჩვენი ამოცანაა, მოვამზადოთ საფუძველი სამომავლო მრავალმხრივი კვლევითი პროექტებისთვის, რომლებიც გაამყარებს ორ ქვეყანას შორის ტექნოლოგიურ და სამეცნიერო დიალოგს, ასევე, ხელს შეუწყობს ვაზის ქართული ჯიშებისგან დამზადებული ღვინოების პოპულარიზაციას ჩინეთის ბაზარზე“, - აღნიშნა ლევან უჯმაჯურიძემ.
სტუმრებმა ჯიღაურას ბაზაზე არსებული ამპელოგრაფიული კოლექცია, სამეცნიერო-კვლევითი ლაბორატორიები, ვაზისა და ღვინის სამუზეუმო სივრცე დაათვალიერეს; დააგემოვნეს ბაზაზე გაშენებული უნიკალური ვაზის ჯიშებისგან დამზადებული ღვინის ნიმუშები.
ჩინელმა კოლეგებმა ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე მიმდინარე წელს ნინსიაში დაგეგმილ ტერუარისა და ღვინის კულტურის საერთაშორისო ბიენალეში სპიკერის რანგში მონაწილეობის მისაღებად ოფიციალურად მიიწვიეს. აღნიშნული ფაქტი კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს ორ ქვეყანას შორის პარტნიორ ურთიერთობებს და თანამშრომლობის გაღრმავებას მკაფიოდ ადასტურებს.
ჩინურ დელეგაციას ხელმძღვანელობდა ნინსიას პროვინციის ჰელანის რეგიონის ღვინის ინდუსტრიის ზონის ადმინისტრაციული კომიტეტის გენერალური დირექტორი ჰუანგ სიმინგი. დელეგაციის შემადგენლობაში იყვნენ მევენახეობა-მეღვინეობის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, აგრონომიული ინჟინრები, აგრარული კვლევითი ინსტიტუტების მეცნიერები და უნივერსიტეტების პროფესორები.

Georgia-China cooperation in the field of viticulture and winemaking is deepening
An official delegation of scientists in the field of viticulture and winemaking from the Ningxia province of China visited the Jighaura base of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture.
The Director of the Center, Professor Levan Ujmajuridze, introduced the guests to the capabilities, current research, and future plans of the Scientific-Research Center of Agriculture.
"The Scientific-Research Center of Agriculture has been connected with Ningxia Province for many years, which is based on research on the protection and propagation of grapevine genetic resources and innovative approaches in viticulture and winemaking within the framework of an official memorandum. Our task is to prepare the ground for future multilateral research projects that will strengthen the technological and scientific dialogue between the two countries, as well as promote the popularization of wines made from Georgian grape varieties on the Chinese market," noted Levan Ujmajuridze.
Chinese colleagues have officially invited the Director of the Center, Levan Ujmajuridze, to participate as a speaker at the International Biennale of Terroir and Wine Culture planned in Ningxia this year. This fact once again emphasizes the partnership between the two countries and clearly confirms the deepening of cooperation.
The Chinese delegation was led by Huang Siming, Director General of the Administrative Committee of the Helan Region Wine Industry Zone of Ningxia Province. The delegation included representatives of the Viticulture and Winemaking Administration, agronomic engineers, scientists from agricultural research institutes, and university professors.