სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი „გურული ღვინის ფესტივალი-2025“-ში მონაწილეობდა
გურიის ღვინის რიგირთ მე-4 ფესტივალზე, რომელიც სოფელ გორაბერეჟოულში, ერისთავების ისტორიულ მამულში გამორჩეულ გარემოში, მრავალფეროვანი ექსპოზიციით გაიმართა, ცენტრმა იშვიათი გურული ვაზის აღდგენილი ჯიშებისგან დაყენებული ღვინოები წარადგინა.
ღონისძიების ფარგლებში, ფესტივალის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა ცენტრის დირექტორმა, პროფესორმა ლევან უჯმაჯურიძემ, რომელმაც ყურადღება გაამახვილა გურული ვაზის ჯიშების გამორჩეულ მნიშვნელობაზე, როგორც რეგიონის უნიკალურობის ერთ-ერთ მთავარ სიმბოლოზე და იმ სისტემურ საქმინაობაზე, რომელსაც ცენტრი ადგილობრივი გენეტიკური რესურსების კვლევისა და გავრცელების მიმართულებით ახორციელებს.
„გურული ვაზის მრავალფეროვნება წარმოადგენს არა მხოლოდ რეგიონულ მემკვიდრეობას, არამედ ეროვნულ საგანძურს, რომლის შესწავლა, დაცვა და ხელახალი ინტეგრაცია ადგილობრივ მევენახეობაში სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთ-ერთი ძირითადი ამოცანაა. ჯიღაურას ბაზა სწორედ ის პლატფორმაა, საიდანაც რეგიონებში, მათ შორის გურიაში, აღდგენილი ვაზის ჯიშების გავრცელება ხორციელდება. გურული ღვინის ფესტივალი კი საშუალებას გვაძლევს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ის რეალური შედეგები, რომლებიც მეცნიერების, შრომისა და გუნდური მუშაობის საფუძველზე იქმნება.“ - განაცხადა ლევან უჯმაჯურიძემ.
დირექტორმა ასევე ყურადღება გაამახვილა გურიაში მევენახეობა-მეღვინეობის სამეცნიერო და პრაქტიკული საქმიანობის მხარდაჭერის გაძლიერებაზე, რაც ხელს უწყობს მდიდარი აგრონომიული მემკვიდრეობის შენარჩუნებას.
ფესტივალს, რომელშიც მონაწილეობა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან ჩამოსულმა 48 საოჯახო მარანმა და მცირე მეღვინეობამ მიიღო, გურიის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციისა და რეგიონის სამივე მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელი პირები, ასევე მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.

The Scientific-Research Center of Agriculture participated in the "Guria Wine Festival-2025"
At the 4th Guria Wine Festival, which was held in the village of Goraberezhouli, in the historic estate of the Eristavi, in a unique setting with a diverse exposition, the center presented wines made from restored varieties of rare Guria grapevines.
As part of the event, the Director of the Center, Professor Levan Ujmajuridze, addressed the festival participants, emphasizing the outstanding importance of the Guria grape varieties as one of the main symbols of the region's uniqueness and the systematic activities that the Center carries out in the direction of research and dissemination of local genetic resources.
"The diversity of the Guria grapevine is not only a regional heritage, but also a national treasure, the study, protection and reintegration of which into local viticulture is one of the main tasks of the Scientific-Research Center. The Jighaura base is the platform from which the distribution of restored grapevine varieties in the regions, including Guria, is carried out. The Guria Wine Festival allows us to provide the public with real results that are created on the basis of science, labor and teamwork," - said Levan Ujmajuridze.
The director also focused on strengthening support for scientific and practical activities in viticulture and winemaking in Guria, which contributes to the preservation of the rich agronomic heritage.
The festival, in which 48 family wineries and small wineries from different regions of Georgia participated, was attended by the heads of the Administration of Guria State Representatives and heads of all three municipalities in the region, as well as invited guests.