აგროსატყეო კულტურების კვლევის სამსახურის წარმომადგენლები სტეფანწმინდის მუნიციპალიტეტში სამეცნიერო ექსპედიციაში იმყოფებოდნენ
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის აგროსატყეო კულტურების კვლევის სამსახურის წარმომადგენლები ნატალია ტოგონიძე და ნიკა გიგაური, ახალგაზრდა მეცნიერების მხარდაჭერის პროექტის „სუბალპური არყნარი ტყის ბუნებრივი აღდგენის პროგნოზირებადი მოდელის შექმნა“ ფარგლებში, სტეფანწმინდის მუნიციპალიტეტში სამეცნიერო ექსპედიციაში იმყოფებოდნენ.
ექსპედიციის მთავარ მიზანს სუბალპური არყნარი ტყეების (ძირითადი შემქმნელი სახეობაა ლიტვინოვის არყი – Betula litwinowii) ამჟამინდელი ეკოლოგიური მდგომარეობის შეფასება და ბუნებრივი აღდგენის პროცესების კვლევა წარმოადგენდა.
ექსპედიციის ფარგლებში მეცნიერებმა შეისწავლეს არყნარი ტყის ბუნებრივი აღდგენის თანმიმდევრული ეტაპები და განსაზღვრეს მცენარეული შემადგენლობა. კვლევამ ნათლად აჩვენა მცენარეთა სახეობრივი მრავალფეროვნების შესამჩნევი ცვლილება ბუნებრივი რეგენერაციის სხვადასხვა სტადიაზე.
აღნიშნული კვლევა მნიშვნელოვანი ეტაპია ისეთი სამეცნიერო პროგნოზირებადი მოდელის შესაქმნელად, რომელიც ხელს შეუწყობს სუბალპური ტყის ეკოსისტემების გრძელვადიან შენარჩუნებასა და ეფექტიანი გარემოსდაცვითი პოლიტიკის დაგეგმვას.

Representatives of the Agro-Forestry Crops Research Division were on a scientific expedition in Stepantsminda Municipality
Natalia Togonidze and Nika Gigauri, representatives of the Agro-Forestry Crops Research Division of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, were on a scientific expedition in Stepantsminda Municipality within the framework of the Young Scientists Support Project “Creation of a Predictive Model of Natural Restoration of Subalpine Spruce Forest”.
The main goal of the expedition was to assess the current ecological state of subalpine birch forests (the main constituent species is Litwinow’s birch – Betula litwinowii) and study natural regeneration processes.
As part of the expedition, scientists studied the successive stages of natural regeneration of the spruce forest and determined the plant composition. The study clearly demonstrated a noticeable change in plant species diversity at different stages of natural regeneration.
This research is an important step towards creating a scientific predictive model that will support the long-term preservation of subalpine forest ecosystems and the planning of effective environmental policies.