სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზაზე Oxford Centre for Leadership - ის 2025 წლის კურსდამთავრებულთა გამოსაშვები საღამო გაიმართა
ღონისძიება სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზაზე გაიმართა, სადაც მონაწილეებს ცენტრის დირექტორმა, პროფესორმა ლევან უჯმაჯურიძემ უმასპინძლა.
ლევან უჯმაჯურიძემ სტუმრებს ჯიღაურას ბაზის ისტორია და მიმდინარე სამეცნიერო საქმიანობა გააცნო. კურსდამთავრებულებმა დაათვალიერეს ვაზის უნიკალური კოლექცია, ლაბორატორიები, ღვინისა და ვაზის სამუზეუმო სივრცე.
„დღეს ქვეყანას სჭირდება პროფესიონალი ახალგაზრდები, რომლებსაც პასუხისმგებლობის აღების და მართვის მზაობა ექნებათ. მეცნიერება მხოლოდ ციფრები ან კვლევები არ არის — ეს არის გამოცდილება და მემკვიდრეობა, რომელიც უნდა გავაგრძელოთ და გავაძლიეროთ. მსგავსი ინიციატივები, რომლებიც აერთიანებს განათლებას, მეცნიერებასა და ახალგაზრდობას, ქმნის ძლიერ საფუძველს ინოვაციური და პასუხისმგებლობით სავსე ლიდერებისთვის. საქართველოში აგრარული სექტორი ისე, როგორც სხვა სფეროები მომავლის ლიდერებს ელოდება“, — აღნიშნა ლევან უჯმაჯურიძემ.
აღნიშნული პროგრამა მიზნად ისახავს ქართველ ახალგაზრდებში ლიდერული უნარების განვითარებას, საერთაშორისო გამოცდილების მიღებასა და ახალი შესაძლებლობების შექმნას. პროგრამა აერთიანებს ქართველი და უცხოელი ექსპერტების, საერთაშორისო პარტნიორებისა და განვითარების პლატფორმების ფართო ქსელს. პროგრამას უკვე ჰყავს 100-მდე კურსდამთავრებული.

Graduation Ceremony 2025 of the Oxford Centre for Leadership was held at the Jighaura base of the Scientific-Research Center of Agriculture
The event was held at the Jighaura base of the Scientific-Research Center of Agriculture, where the participants were hosted by the Director of the Center, Professor Levan Ujmajuridze.
Levan Ujmajuridze introduced the guests to the history and current scientific activities of the Jighaura base. The graduates toured the unique vine collection, laboratories, and the wine and vine museum space.
Today, the country needs professional young people who are ready to take responsibility and lead. Science is not just numbers or research — it is experience and heritage that we must continue and strengthen. Such initiatives, which combine education, science and youth, create a strong foundation for innovative and responsible leaders. The agricultural sector in Georgia, like other sectors, is waiting for the leaders of the future,” noted Levan Ujmajuridze.
The program aims to develop leadership skills, gain international experience and create new opportunities among Georgian youth. The program brings together a wide network of Georgian and foreign experts, international partners and development platforms. The program has already graduated about 100 students.