ჯიღაურაში ეროვნული სამეცნიერო კონფერენცია „ქართული ხორბლის ახალი რეალობა“ გაიმართა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მიერ ორგანიზებულ კონფერენციაზე წარმოდგენილი იყო ქართული ხორბლის უნიკალური თვისებების შესახებ უახლესი სამეცნიერო მტკიცებულებები, რაც უმნიშვნელოვანესია ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნების, აგრარული სექტორის მდგრადობის, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის, ნუტრიციოლოგიის და სასურსათო უზრუნველყოფის კონტექსტში.
„ღონისძიება წარმოადგენს პლატფორმას დიალოგისთვის და ხაზს უსვამს, რომ ქართული ხორბლის სახეობებს და ჯიშებს აქვს პოტენციალი, გახდეს ერთ-ერთი საკვანძო პროდუქტი ჯანსაღი და მდგრადი კვების სისტემაში“ ,- აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა კვლევების ჩატარების ინიციატორებს, ორგანიზატორებს და მასში ჩართულ ყველა მხარეს. როგორც სოლომონ პავლიაშვილმა აღნიშნა, კვლევები ქართული ხორბლისთვის ახალ შესაძლებლობებს აჩენს.
კონფერენციის ფარგლებში, საჯარო გახდა იმ კვლევის შედეგები, რომელიც ქართული ხორბლის 5 ენდემური სახეობისა და 7 ადგილობრივი ჯიშის ნუტრიენტული შემცველობის ფართო სპექტრს ეხება. აღნიშნული კვლევები, რომლის ინიციატივა ეკატერინა ხვედელიძეს და ბიძინა ივანიშვილს ეკუთვნით, ავსტრიის თანამედროვე სამეცნიერო სტანდარტების შესაბამის წამყვან ლაბორატორიაში ჩატარდა; ფინანსური მხარდაჭერა საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდმა „ქართუ“ უზრუნველყო.
„ქართული ხორბალი, ქვეყნის მატერიალური მემკვიდრეობის ნაწილი, უმდიდრეს აგრონომიულ ღირებულებებზე დაფუძნებული ძირითადი სამიწათმოქმედო კულტურაა, რომლის წარმოშობის ისტორია მრავალ ათას წელს ითვლის. ქართული ენდემური სახეობები ხორბლის მსოფლიო ჯიშური მრავალფეროვნების საუკეთესო სასელექციო მასალას წარმოადგენენ. უახლესი ინტერდისციპლინური კვლევებით დასტურდება მათი უნიკალური ნუტრიციული ღირებულებები, როგორც ადამიანის ჯანმრთელობაზე ზრუნვის, სასურსათო უზრუნველყოფის და მდგრადი კვების სისტემების ძირითადი კომპონენტი. მიმდინარე კონფერენციაზე წარმოდგენილი სამეცნიერო მოხსენებები და საჯარო დისკუსიები ქართული ხორბლის უნიკალური თვისებების სხვადასხვა ასპექტს შეეხო და ქართული ხორბლის ახალი რეალობა დაადასტურა“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, პროფესორმა ლევან უჯმაჯურიძემ.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ საქართველოს საკანონმდებლო და ადგილობრივი თვითმმართველობის, საქართველოს საპატრიარქოს, სამეცნიერო, სასწავლო, აკადემიური წრეების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სურსათისა და ჯანდაცვის სფეროს, ხორბლის, პურის მწარმოებელთა და ფერმერთა ასოციაციის წარმომადგენლები.
ეროვნული სამეცნიერო კონფერენცია „ქართული ხორბლის ახალი რეალობა“ საქართველოს პარლამენტის, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, საქართველოს კულტურის სამინისტროს, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის, საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდის „ქართუ“, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO), ნუტრიციოლოგიისა და სურსათის მეცნიერებების ეროვნული ცენტრის მხარდაჭერით გაიმართა.

National Scientific Conference "New Reality of Georgian Wheat" was held in Jighaura
The conference, organized by the Scientific-Research Center of Agriculture, presented the latest scientific evidence on the unique properties of Georgian wheat, which is of huge importance in the context of biodiversity conservation, agricultural sector sustainability, public health, nutrition and food security."The event provides a platform for dialogue and highlights that Georgian wheat species and varieties have the potential to become one of the key products in a healthy and sustainable food system," - noted Solomon Pavliashvili.The Deputy Minister thanked the initiators, organizers and all parties involved in the research. As Solomon Pavliashvili noted, the research opens up new opportunities for Georgian wheat.
The conference presented the results of a study that examined the broad spectrum of nutrient content of 5 endemic species and 7 local varieties of Georgian wheat. The research, initiated by Ekaterine Khvedelidze and Bidzina Ivanishvili, was conducted in a leading laboratory in Austria that meets modern scientific standards; financial support was provided by the International Charity Fund “Cartu”.
"Georgian wheat, part of the country's material heritage, is a major agricultural crop based on the richest agronomic values, the history of which dates back thousands of years. Georgian endemic species represent the best breeding material of the world's wheat varietal diversity. The latest interdisciplinary research confirms their unique nutritional values as a key component of human health care, food security and sustainable food systems. The scientific reports and public discussions presented at the current conference touched on various aspects of the unique properties of Georgian wheat and confirmed the new reality of Georgian wheat," noted Professor Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture.
The conference was attended by representatives of the Georgian legislative and local self-government, the Georgian Patriarchate, scientific, educational, academic circles, international organizations, the food and healthcare sector, and the Association of Wheat, Bread Producers and Farmers.
The National Scientific Conference “The New Reality of Georgian Wheat” was held with the support of the Parliament of Georgia, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Ministry of Culture of Georgia, the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia, the Georgian National Academy of Sciences, the Georgian Academy of Agricultural Sciences, the International Charity Fund “Cartu”, the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the National Center for Nutrition and Food Sciences.