სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს ვაზის ფიტოპლაზმური დაავადებების საერთაშორისო დონის მკვლევარი, ცნობილი იტალიელი ფიტოპლაზმოლოგი და მილანის უნივერსიტეტის პროფესორი ფაბიო კვალინო ესტუმრა.
ვიზიტის მიზანს წარმოადგენდა ქართველი და იტალიელი მეცნიერების ერთობლივი კვლევის გაღრმავება ვაზის ფიტოპლაზმური დაავადებების დროული გამოვლენის, პრევენციისა და კონტროლის თანამედროვე მეთოდების დანერგვის მიმართულებით.
ვიზიტის ფარგლებში, პროფესორმა კვალინომ სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მეცნიერთა ჯგუფთან ერთად დაათვალიერა ჯიღაურას სამეცნიერო ბაზისა და კახეთის რეგიონის საკოლექციო და სადედე ვენახები, ადგილზე შეისწავლა ფიტოპლაზმური ინფექციისგან გამოწვეული სიმპტომები და შემდგომი ლაბორატორიული კვლევების ჩატარების მიზნით შეაგროვა როგორც ქართული, ისე უცხოური ვაზის ჯიშების ნიმუშები. შეგროვებული მასალის კვლევა განხორციელდება ქართველი და იტალიელი მეცნიერების თანამშრომლობით, როგორც სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის იმუნოფერმენტულ და მოლეკულურ ლაბორატორიებში, ისე მილანის უნივერსიტეტში. ანალიზისთვის გამოყენებული იქნება თანამედროვე პოლიმერაზული ჯაჭვური რეაქციის ორი სხვადასხვა მეთოდი — TaqMan® RT-PCR და Nested PCR.ორივე ლაბორატორიაში მიღებული შედეგების შეჯამების საფუძველზე გაგრძელდება ვაზის ფიტოპლაზმური დაავადებების (GY) გენეტიკური მრავალფეროვნების კვლევა სექვენირების გზით, რომელიც ასევე განხორციელდება მილანის უნივერსიტეტში, ცენტრის თანამშრომლების დაგეგმილი სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში.ვაზის ოქროსფერი სიყვითლე (FD) წარმოადგენს საკარანტინო დაავადებას, რომელიც მევენახეებს სერიოზულ მოსავლიანობის დანაკარგს აყენებს. მისი დროული აღმოჩენა და პრევენციული ღონისძიებების გატარება გადამწყვეტია ჯანსაღი სარგავი მასალის წარმოებისა და დაავადების გავრცელების შესაზღუდად.
ექსპერტის ფაბიო კვალინოს ვიზიტი სამწლიანი პროექტის – „ვაზის ფიტოპლაზმური დაავადებების (GY) და EPPO სტანდარტებით სარგავი მასალის სერტიფიცირების პროგრამის ხელშეწყობა საქართველოში“ – ფარგლებში განხორციელდა, რომელიც დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ (კოდი FR 23–1133). პროექტის მიზანია საქართველოში ვაზის ფიტოპლაზმური დაავადებების, მათ შორის ოქროსფერი სიყვითლის (FD) და ღეროს სიშავის (BN), დროული გამოვლენა, პრევენცია და საერთაშორისო გამოცდილებაზე დაფუძნებული თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვა, რაც ხელს შეუწყობს ქართული მევენახეობის მდგრად განვითარებას.

Fabio Quaglino, an international researcher of grapevine phytoplasma diseases, a famous Italian phytoplasmologist and professor at the University of Milan, visited the Scientific-Research Center of Agriculture
The purpose of the visit was to deepen joint research between Georgian and Italian scientists towards the introduction of modern methods for the timely detection, prevention and control of grapevine phytoplasma diseases.
During the visit, Professor Quaglino, together with a group of scientists from the Scientific- Research Center, visited the collection and mother vineyards of the Jighaura Scientific Base and the Kakheti region, examined the symptoms caused by phytoplasma infection on site and collected samples of both Georgian and foreign grape varieties for further laboratory research.
The collected material will be studied in collaboration between Georgian and Italian scientists, both at the immunoenzymatic and molecular laboratories of the Scientific-Research Center and at the University of Milan. Two different modern polymerase chain reaction methods will be used for analysis — TaqMan® RT-PCR and Nested PCR.
Based on the summary of the results obtained in both laboratories, the study of the genetic diversity of grapevine phytoplasma diseases (GY) will continue through sequencing, which will also be carried out at the University of Milan, within the framework of the planned working visit of the center's employees.
Golden yellowing of the grapevine ( Flavescence dorée ) is a quarantine disease that causes serious yield losses to growers. Its timely detection and implementation of preventive measures are crucial for the production of healthy planting material and limiting the spread of the disease.
Expert Fabio Quaglino's visit was carried out within the framework of a three-year project - "Support of certificate program of planting materials according EPPO standards in Georgia", which is funded by the Shota Rustaveli National Science Foundation (code FR 23–1133).
The project aims to ensure timely detection and prevention of grapevine phytoplasma diseases in Georgia, including ,,Flavescence dorée’’ (FD) and ,,Black Wood’’ (Bois Noir, and to introduce modern technologies based on international experience, which will contribute to the sustainable development of Georgian viticulture.