გერმანელი მეცნიერის ვიზიტი სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრში
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურასა და წილკნის ბაზებს გეიზენჰეიმის მევენახეობა-მეღვინეობის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის მკვლევარი და ლექტორი ტიმო შტრაქი ესტუმრა.
ვიზიტის ფარგლებში, ცენტრის დირექტორმა, პროფესორმა ლევან უჯმაჯურიძემ სტუმარს გააცნო ცენტრის როლი და საქმიანობა, დაათვალიერებინა საცდელ-საკოლექციო ნაკვეთები, სამეცნიერო-კვლევითი ინფრასტრუქტურა და ვაზისა და ღვინის სამუზეუმო სივრცე.
გერმანელი მეცნიერი დეტალურად გაეცნო მევენახეობა-მეღვინეობის, მცენარეთა ეკოფიზიოლოგიისა და მიკროკლონური (in vitro) გამრავლების სამსახურების მიმდინარე კვლევებსა და სამუშაო პროცესს.
შეხვედრაზე, რომელსაც ცენტრის სამეცნიერო-კვლევითი სამსახურების ხელმძღვანელები და მეცნიერ-თანამშრომლები ესწრებოდნენ, განხილული იყო მევენახეობა-მეღვინეობის სფეროს თანამედროვე გამოწვევები: გენოფონდის დაცვა, კლიმატის ცვლილების გავლენა ვაზის კულტურაზე, დაავადებებისა და მავნებლების მართვა, ფილოქსერაგამძლე საძირეების შერჩევა, კლონური სელექცია და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები. ასევე ისაუბრეს საერთაშორისო სამეცნიერო თანამშრომლობის მნიშვნელობასა და სამომავლო პერსპექტივებზე, რაც ხელს უწყობს ცოდნისა და ინოვაციების გაზიარებას.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს მსგავსი ვიზიტების ორგანიზებას და მომავალშიც გააგრძელებს თანამშრომლობას საერთაშორისო ინსტიტუტებთან, მათ შორის გაიზენჰაიმის სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტთან, რომელიც ცენტრის ერთ-ერთი უძველესი პარტნიორია მევენახეობა-მეღვინეობის მიმართულებით.

Visit of a German scientist to the Scientific-Research Center of Agriculture
Timo Strack, a researcher and lecturer at the Geisenheim Viticulture and Winemaking Scientific Research Institute, visited the Jighaura and Tsilkani bases of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture.
During the visit, the Director of the Center, Professor Levan Ujmajuridze, introduced the guest to the role and activities of the Center and toured the experimental and collection plots, scientific and research infrastructure and the Vine and Wine Museum space.
The German scientist was thoroughly acquainted with the ongoing research and work process of the departments of viticulture and winemaking, plant ecophysiology, and microclonal (in vitro) propagation.
The meeting, which was attended by the heads of the Center's scientific research departments and scientific staff, discussed modern challenges in the field of viticulture and winemaking: protection of the gene pool, the impact of climate change on grapevine culture, disease and pest management, selection of phylloxera-resistant rootstocks, clonal selection and other important issues. They also discussed the importance and future prospects of international scientific cooperation, which contributes to the sharing of knowledge and innovations.
The Scientific-Research Center of Agriculture attaches great importance to organizing such visits and will continue to collaborate with international institutes, including the Geisenheim Research Institute, which is one of the Centre’s oldest partners in the field of viticulture and winemaking.