ახალქალაქში მეხორბლე ფერმერებთან შეხვედრა გაიმართა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი, პროფესორი ლევან უჯმაჯურიძე, მარცვლოვანი კულტურების და სერტიფიცირების კვლევის სამსახურების წარმომადგენლებთან ერთად, ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვაჩიანში, ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ბაზაზე გამართული შეხვედრის ფარგლებში, ფერმერებს დეტალურად გააცნეს ქართული ხორბლის ენდემური სახეობები და მახასიათებლები, რომლებიც სამცხე-ჯავახეთის ბუნებრივ პირობებზეა მორგებული და განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ატარებს, როგორც აგრობიომრავალფეროვნების შენარჩუნების, ისე რეგიონის სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარების თვალსაზრისით.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ხორბლის სერტიფიცირებული სათესლე მასალით ფერმერების უზრუნველყოფის საკითხებზე. ამ მიზნით, სამცხე-ჯავახეთში დაგეგმილია სათესლე მასალის მწარმოებელი მეურნეობების შექმნა, სადაც ქართული ხორბლის ენდემური სახეობებისა და ადგილობრივი ჯიშების სერტიფიცირებული სათესლე მასალის წარმოება შესაძლებელი იქნება ცენტრის მარცვლოვანი კულტურების კვლევის სამსახურის მიერ წარმოებული საბაზისო თესლის საფუძველზე.
სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, რომელიც წლებია ახორციელებს მარცვლეული კულტურების პირველად მეთესლეობას, მომავალშიც უზრუნველყოფს თესლის მწარმოებელი ფერმერების სანდო სათესლე მასალით უზრუნველყოფას, რაც ქართული ხორბლის ენდემური სახეობებისა და ადგილობრივი ჯიშების ნათესი ფართობების ზრდისა და პოპულარიზაციის მნიშვნელოვანი წინაპირობაა.

A meeting with wheat farmers was held in Akhalkalaki
The director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Professor Levan Ujmajuridze, along with representatives of the Cereal Crops and Certification Research Divisions, met with local farmers in the village of Vachiani, Akhalkalaki Municipality.
During the meeting held at the Scientific-Research Center of Agriculture, farmers were introduced in detail to the endemic varieties and characteristics of Georgian wheat, which are adapted to the natural conditions of Samtskhe-Javakheti and are of particular importance in terms of both preserving agrobiodiversity and sustainable development of agriculture in the region.
Special attention was paid to the issues of providing farmers with certified wheat seed. For this purpose, it is planned to create seed production farms in Samtskhe-Javakheti, where certified seed of endemic species and local varieties of Georgian wheat will be produced on the basis of basic seeds produced by the Center's Cereal Crops Research Division.
The Scientific-Research Center, which has been conducting primary seeding of cereal crops for years, will continue to provide seed-producing farmers with reliable seed material, which is an important prerequisite for the growth and popularization of the sown areas of endemic Georgian wheat species and local varieties.