სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ბუდაპეშტში გამართულ „მწვანე სოფლის მეურნეობის” გლობალურ ფორუმში მონაწილეობდა
სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მიწვევით, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე უნგრეთის დედაქალაქ ბუდაპეშტში გამართულ „მწვანე სოფლის მეურნეობის” გლობალურ ფორუმსა და ევროპისა და ცენტრალური აზიის მეცნიერებისა და ინოვაციების მე-2 რეგიონალურ კვირეულში მონაწილეობდა.
„ფორუმის და შეხვედრების ფარგლებში, მთავარი საკითხები იყო აგრარულ სექტორში არსებულ იმ გამოწვევებზე მსჯელობა, რომელიც უკავშირდება კლიმატის გლობალურ ცვლილებას, ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებას, დეგრადირებული ნიადაგების ფართობების შემცირებას და დეკარბონიზაციას, მავნებელ დაავადებებთან ბრძოლის ინტეგრირებული სისტემების დანერგვის გაფართოებას, პესტიციდების გამოყენების, სითბური აირების მაქსიმალურად შემცირებას, ორგანული პრეპარატების, კომპოსტების წარმოების ზრდას, უნარჩენო ციფრული, კლიმატგონივრული ტექნოლოგიების ფართოდ გავრცელებას, ღონისძიებებში ახალგაზრდობის მაქსიმალურად ჩართულობას, ეროვნული, საერთაშორისო პროგრამების განხორციელებას და ფინანსური ინსტრუმენტების გაზრდას“, - განაცხადა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ.
ვიზიტის ფარგლებში, ლევან უჯმაჯურიძე სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) გენერალური დირექტორის მოადგილეს, ევროპისა და აზიის ქვეყნების რეგიონალურ წარმომადგენელს ვიორელ გუცუს და რეგიონალური პროგრამების ხელმძღვანელ რაიმუნდ იელეს შეხვდა. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საქართველოში FAO-ს ეგიდით განხორციელებულ პროექტებს, ასევე, იმ სამომავლო ღონისძიებებს, რომლებიც ქვეყანაში სწორედ „მწვანე სოფლის მეურნეობის“ გაფართოებას შეუწყობს ხელს.
ფორუმში მონაწილეობის პარალელურად, ლევან უჯმაჯურიძე იმყოფებოდა უნგრეთის აგრარული ეკონომიკის ინსტიტუტში, ასევე დაათვალიერა თანამედროვე ციფრულ ტექნოლოგიებზე დაფუძვნებული საგამოფენო სივრცე და ტრადიციული ორგანული ფერმერული მეურნეობები.

The Director of Scientific-Research Center participated in the Global Forum on "Green Agriculture" held in Budapest
Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, participated in the Global Forum on Green Agriculture and the 2nd Regional Week of Science and Innovation in Europe and Central Asia, held in Budapest, capital of Hungary, Budapest, with the invitation of the Food and Agriculture Organization (FAO).
"Within the framework of the forum and meetings, the main issues were to discuss the challenges in the agricultural sector related to global climate change, biodiversity preservation, reduction and decarbonization of degraded soil areas, expansion of the implementation of integrated pest control systems, maximum reduction of pesticide use and greenhouse gases, increase in the production of organic preparations and composts, widespread dissemination of digital, climate-smart technologies, maximum involvement of youth in events, implementation of national and international programs, and increase in financial instruments," said Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture.
During the visit, Levan Ujmajuridze met with Viorel Gutu, Deputy Director-General of the Food and Agriculture Organization (FAO), Regional Representative for Europe and Asia, and Raimund Jehle, Leader of Regional Programs. The meeting focused on projects implemented in Georgia under the auspices of FAO, as well as future activities that will contribute to the expansion of “green agriculture” in the country.
In parallel with participating in the forum, Levan Ujmajuridze visited the Hungarian Institute of Agriculture and Food Economics and also visited the exhibition space based on modern digital technologies and traditional organic farms.