სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლები სასწავლო ტურით პორტუგალიაში იმყოფებოდნენ
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილე ნოდარ ხატიაშვილი და მეცხოველეობისა და საკვებწარმოების დეპარტამენტის სპეციალისტი გიორგი ბეჟანიშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და FAO Georgia-ს წარმომადგენლებთან ერთად, სასწავლო ტურით პორტუგალიაში იმყოფებოდნენ.
სასწავლო ტური მეცხოველეობის სერტიფიცირების სისტემის, ცხოველთა მიკვლევადობის, გენეტიკური რესურსების კრიოკონსერვაციის, სანაშენე პროგრამებისა და იშვიათი ადგილობრივი ჯიშების კონსერვაციის მიმართულებით პორტუგალიის გამოცდილების გაზიარება წარმოადგენდა. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა In-vivo და Ex-situ კონსერვაციის პრაქტიკაზე, რომელიც გადაშენების პირას მყოფი ადგილობრივი ჯიშების შენარჩუნებას ემსახურება.
ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციის წევრებმა შეხვედრები გამართეს პორტუგალიის სურსათისა და ვეტერინარიის გენერალურ დირექტორატში (DGAV), ასევე, სოფლის მეურნეობისა და ვეტერინარიის ეროვნული კვლევის ინსტიტუტში; დაათვალიერეს სანაშენე ფერმები და ასოციაციები; ადგილზე გაეცნენ ლაბორატორიების მუშაობას.
„სასწავლო ტურის ფარგლებში მიღებული გამოცდილება პორტუგალიის პოლიტიკის, კანონმდებლობისა და მეცხოველეობის მართვის პრაქტიკული მიდგომების გაცნობის კუთხით განსაკუთრებით ღირებული აღმოჩნდა. აქცენტი გაკეთდა ცხოველთა სერტიფიცირების, მიკვლევადობისა და სანაშენე საქმიანობის თანამედროვე სისტემებზე. მიღებული ცოდნა საქართველოში ცხოველთა სერტიფიცირების სისტემის ეტაპობრივ დანერგვას შეუწყობს ხელს, რაც ადგილობრივი ჯიშების დაცვას, სანაშენე საქმიანობის ეფექტურ მართვასა და ფერმერთა შესაძლებლობების გაძლიერებას უზრუნველყოფს“ – აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილემ ნოდარ ხატიაშვილმა.
ვიზიტი განხორციელდა პროექტის „ფერმის მართვის სისტემების განვითარება საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრისა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ერთობლივი თანამშრომლობით ხორციელდება. პროექტი მიზნად ისახავს ცხოველთა სერტიფიცირების სისტემის განვითარებას, სანაშენე საქმიანობის ეფექტურ მართვასა და ადგილობრივი გენეტიკური რესურსების დაცვას საქართველოში.

Representatives of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture were on a study tour in Portugal
Nodar Khatiashvili, Deputy Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, and Giorgi Bezhanishvili, Specialist of the Department of Livestock Breeding and Food Production, together with representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and FAO Georgia, were on a study tour in Portugal.
The study tour was a sharing of Portuguese experience in livestock certification systems, animal traceability, cryopreservation of genetic resources, breeding programs, and conservation of rare local breeds. Special attention was paid to in-vivo and ex-situ conservation practices, which serve to preserve endangered local breeds.
During the visit, the delegation members held meetings at the Portuguese Directorate General of Food and Veterinary Affairs (DGAV), as well as at the National Institute for Agricultural and Veterinary Research; visited breeding farms and associations; and got acquainted with the work of laboratories on site.
“The experience gained during the study tour in terms of familiarizing oneself with Portuguese policy, legislation, and practical approaches to livestock management proved to be particularly valuable. Emphasis was placed on modern systems of animal certification, traceability and breeding activities. The knowledge gained will contribute to the gradual introduction of an animal certification system in Georgia, which will ensure the protection of local breeds, effective management of breeding activities, and strengthening the capabilities of farmers,” said Nodar Khatiashvili, Deputy Director of the Scientific-Research Center of Agriculture.
The visit was carried out within the framework of the project "Development of Farm Management Systems in Georgia", which is implemented in collaboration with the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). The project aims to develop an animal certification system, effectively manage breeding activities and protect local genetic resources in Georgia.