სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ კასპის მუნიციპალიტეტში სანაშენე ფერმა დაათვალიერა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ, კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ კავთისხევში, კომპანიის Family Farm (ფემილი ფარმი) სანაშენე ფერმა დაათვალიერა და მიმდინარე საქმიანობას გაეცნო.
„ფემილი ფარმს“, მიმდინარე წლის 10 სექტემბერს, ცენტრის მიერ გაცემული შესაბამისი შეფასების საფუძველზე, სანაშენე ფერმის სტატუსი მიენიჭა. აღნიშნული სტატუსი მნიშვნელოვანია როგორც ფერმის შემდგომი განვითარებისათვის, ასევე, რეგიონში სანაშენე საქმიანობის ხარისხის გაუმჯობესების თვალსაზრისით.
ლევან უჯმაჯურიძე ადგილზე გაეცნო ფერმის ინფრასტრუქტურას, სილოსის დამზადების პროცესს, დაათვალიერა ცხოველთა საკვების საწარმო, საკვების ლაბორატორია, რძის ლაბორატორია და ხელოვნური განაყოფიერებისათვის საჭირო აღჭურვილობა.
მხარეებმა განიხილეს ფერმის განვითარების გეგმები და თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა მეცხოველეობის - მეძროხეობის და მეღორეობის დარგის სამეცნიერო კვლევების პრაქტიკაში დანერგვასა და სანაშენე საქმიანობის სტანდარტების გაუმჯობესებაზე.
დაიგეგმა თანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმება, რაც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მიერ დაგროვილი ცოდნისა და გამოცდილების ეფექტიანად გამოყენებას და, შესაბამისად, ფერმის განვითარებას.
კომპანიაში Family Farm შეხვედრას ესწრებოდნენ ცენტრის დირექტორის მოადგილე სამეცნიერო დარგში ნოდარ ხატიაშვილი და მეცხოველეობისა და საკვებწარმოების კვლევის დეპარტამენტის სპეციალისტი გიორგი ბეჟანიშვილი.

Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, visited a breeding farm in Kaspi Municipality
Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, visited the breeding farm of the company Family Farm in the village of Kavtiskhevi, Kaspi Municipality, and got acquainted with the current activities.
"Family Farm" was granted the status of a breeding farm on September 10 of this year, based on the relevant assessment issued by the Center. This status is important both for the further development of the farm and for improving the quality of breeding activities in the region.
Levan Ujmajuridze got acquainted with the farm infrastructure, the silage production process and inspected the animal feed factory, feed laboratory, dairy laboratory and equipment required for artificial insemination. The parties discussed farm development plans and prospects for deepening cooperation. Special attention was paid to the implementation of scientific research in the field of livestock - cattle breeding and pig breeding - into practice and the improvement of breeding standards.
It was planned to sign a Memorandum of Understanding, which will facilitate the effective use of the knowledge and experience accumulated by the Scientific-Research Center and, consequently, the development of the farm.
The meeting at the Family Farm company was attended by the Center's Deputy Director in Scientific Affairs, Nodar Khatiashvili, and Giorgi Bezhanishvili, a specialist in the Research Department of Livestock and Food Production.