ჯიღაურას ბაზაზე ევროპელი და ქართველი სტუდენტები იმყოფებოდნენ
სსიპ საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას სამეცნიერო ბაზას აგრონომიის, მევენახეობის, ენოლოგიისა და აგროსასურსათო მეცნიერებების მიმართულების პროფესორები, დოქტორანტები და მაგისტრანტები — „Vinifera/NewClim“ შემოდგომის სკოლის მონაწილეები — ესტუმრნენ.
ვიზიტის მიზანს ქართული მევენახეობის მდგრადი პრაქტიკის, კლიმატის ცვლილებისადმი ადაპტაციის სტრატეგიებისა და ინოვაციური კვლევების გაცნობა წარმოადგენდა.
სტუმრებს ცენტრის დირექტორმა, პროფესორმა ლევან უჯმაჯურიძემ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები, მიმდინარე და დასრულებული პროექტები, მათ შორის — მევენახეობასა და მეღვინეობაში განხორციელებული კვლევები გააცნო.
„ცენტრისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ახალგაზრდა სპეციალისტების განათლების ხელშეწყობა და მათთვის პრაქტიკული გამოცდილების გაზიარება. ბაზაზე სტუმრებმა დაათვალიერეს ვაზისა და ღვინის სამუზეუმო სივრცე, უნიკალური ამპელოგრაფიული კოლექცია, სადაც წარმოდგენილია როგორც ადგილობრივი, ისე ინტროდუცირებული ვაზის ჯიშები; გაეცნენ ვაზის სელექციისა და კონსერვაციის თანამედროვე მიდგომებს და იმ კვლევით მიმართულებებს, რომლებიც მიზნად ისახავს ჯიშთა მდგრადობისა და ადაპტაციის შესწავლას კლიმატის ცვლილების პირობებში“, - განაცხადა ლევან უჯმაჯურიძემ.
„Vinifera/NewClim“ შემოდგომის სკოლის მონაწილეებისთვის გაიმართა იშვიათი ქართული ვაზის ჯიშებისგან დამზადებული ღვინოების დეგუსტაცია, სადაც მონაწილეები ჯიშური მრავალფეროვნების თავისებურებებსა და ქვევრში ღვინის დაყენების ტრადიციულ ტექნოლოგიას გაეცნენ. დეგუსტაციას მევენახეობა-მეღვინეობის კვლევითი სამსახურის უფროსი სპეციალისტი ნიკოლოზ კირვალიძე ხელმძღვანელობდა.
Vinifera/NewClim“ შემოდგომის სკოლა წარმოადგენს საერთაშორისო საგანმანათლებლო პლატფორმას, რომელიც აერთიანებს ევროპელ და ქართველ ახალგაზრდა მკვლევრებს მევენახეობისა და მეღვინეობის სფეროში. პროგრამის მიზანია კლიმატის ცვლილების გავლენის შესწავლა და მდგრადი მევენახეობის განვითარება, ტრადიციული გამოცდილებისა და თანამედროვე სამეცნიერო მიდგომების შერწყმით.

European and Georgian students were at the Jighaura Base
Professors, doctoral and master's students of agronomy, viticulture, enology and agro-food sciences - participants of the "Vinifera/NewClim" autumn school - visited the Jighaura scientific base of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture.
The purpose of the visit was to learn about sustainable Georgian viticulture practices, climate change adaptation strategies and innovative research.
The Director of the Center, Professor Levan Ujmajuridze, introduced the guests to the main areas of activity of the Scientific-Research Center of Agriculture, ongoing and completed projects, including research conducted in viticulture and winemaking.
"It is especially important for the center to support the education of young specialists and share practical experience with them. At the base, the guests visited the vine and wine museum space, a unique ampelographic collection, which presents both local and introduced vine varieties; they got acquainted with modern approaches to vine selection and conservation and research directions aimed at studying the sustainability and adaptation of varieties under climate change conditions," - said Levan Ujmajuridze.
A tasting of wines made from rare Georgian grape varieties was held for the participants of the “Vinifera/NewClim” autumn school, where the participants learned about the characteristics of varietal diversity and the traditional technology of making wine in qvevri. The tasting was led by Nikoloz Kirvalidze, Chief Specialist of the Research Division of Viticulture and Wine-making.
The Vinifera/NewClim Autumn School is an international educational platform that brings together young European and Georgian researchers in the field of viticulture and winemaking. The program aims to study the impact of climate change and develop sustainable viticulture by combining traditional experience and modern scientific approaches.