ლევან უჯმაჯურიძე: „ქართულმა ხორბალმა ქვეყნის ყველა რეგიონში მყარი პოზიცია უნდა დაიკავოს, ხოლო მასთან დაკავშირებული მემკვიდრეობა მომავალ თაობებს გადაეცეს“
UNESCO-ს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობითი ნომინაციების შემფასებელი საბჭოს მიერ „ქართული ხორბლის კულტურა: ტრადიციები და რიტუალები“ დადებითი რეკომენდაცია გაიცა. საბოლოო განხილვა UNESCO-ს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის მთავრობათაშორისი კომიტეტის მე-20 სესიაზე შედგება, რომელიც 8-13 დეკემბერს ინდოეთში, დელიში გაიმართება.
„ქართული ხორბალი წარმოადგენს აგრონომიულ მემკვიდრეობაზე დაფუძნებულ უძველეს სამიწათმოქმედო კულტურას, რომლის წარმოშობა და მოშინაურება ნეოლითის პერიოდს უკავშირდება. ენდემური სახეობებისა და ადგილობრივი ჯიშების სიმრავლე, განსაკუთრებული ნიშან-თვისებები განაპირობებს მათ მიმართ დიდ ინტერესს, როგორც ეროვნულ, ასევე საერთაშორისო დონეზე. სწორად სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის საქმიანობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი ქართული ხორბლის ენდემური სახეობებისა და ადგილობრივი ჯიშების მოძიება, აღდგენა, შენარჩუნება და მათი თემებში და ფერმერულ მეურნეობებში გავრცელებაა“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ.
აღსანიშნავია, რომ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი მრავალი წელია მუშაობს ქართული ხორბლის ენდემური სახეობებისა და ჯიშების როგორც წარმოებაში დაბრუნების, ასევე, გენეტიკურ ბანკში კონსერვაციის მიმართულებით. ცენტრის მიზანია, ქართულმა ხორბალმა ქვეყნის ყველა რეგიონში მყარი პოზიცია დაიკავოს, ხოლო მასთან დაკავშირებული საერო, საეკლესიო რიტუალები, კულტურული მემკვიდრეობა, ტრადიციები და ცოდნა მომავალ თაობებს გადაეცეს.
„ქართული ხორბლის ცნობადობის გაზრდის მიზნით, ცენტრი რეგულარულად ატარებს სადემონსტრაციო დღეებს, ტრენინგებსა და საგანმანათლებლო ღონისძიებებს, რათა ქართული ხორბლის კულტურა დარჩეს ცოცხალ ტრადიციად და ქვეყნის თანამედროვე სოფლის მეურნეობის ორგანულ ნაწილად, როგორც სასურსათო უსაფრთხოების გარანტი“, - განაცხადა ლევან უჯმაჯურიძემ.

Levan Ujmajuridze: "Georgian wheat should occupy a strong position in all regions of the country and the heritage associated with it should be passed on to future generations"
The Representative Nomination Evaluation Board of the UNESCO Intangible Cultural Heritage has issued a positive recommendation for “Georgian Wheat Culture: Traditions and Rituals.” The final discussion will take place at the 20th session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, which will be held in Delhi, India, from 8-13 December.
"Georgian wheat is an ancient agrarian crop based on agronomic heritage, the origin and domestication of which are related to the Neolithic period. The abundance of endemic species and local varieties, their special characteristics determine great interest in them, both at the national and international levels. One of the main priorities of the Scientific-Research Center of Agriculture is the search, restoration, preservation and dissemination of endemic species and local varieties of Georgian wheat in communities and farms," noted Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture.
It is worth noting that the Scientific-Research Center of Agriculture has been working for many years to restore endemic species and varieties of Georgian wheat to production, as well as to conserve them in the genetic bank. The center's goal is to occupy a strong position for Georgian wheat in all regions of the country and for the secular and church rituals, cultural heritage, traditions, and knowledge associated with it to be passed on to future generations.
"In order to increase awareness of Georgian wheat, the center regularly holds demonstration days, trainings and educational events so that Georgian wheat culture remains a living tradition and an organic part of the country's modern agriculture, as a guarantee of food security," - said Levan Ujmajuridze.