კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ოკამის საჯარო სკოლის მოსწავლეები სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის ბაზაზე იმყოფებოდნენ
მოსწავლეებმა, ცენტრის სპეციალისტების ხელმძღვანელობით, დაათვალიერეს მცენარეთა მიკროკლონური (IN VITRO) გამრავლებისა და უვირუსო სარგავი მასალის კვლევის ლაბორატორია, ნიადაგის ნაყოფიერების კვლევის ლაბორატორია, მეაბრეშუმეობის ლაბორატორია და ჰიდროპონიკის სათბური.
შეხვედრის ფარგლებში ცენტრის სპეციალისტებმა მოსწავლეებს გაუზიარეს ინფორმაცია მებოსტნეობასთან, ნიადაგის და მცენარეთა კვლევებთან დაკავშირებულ საკითხებზე. მათ გააცნეს როგორ ტარდება პრაქტიკული სამუშაოები ლაბორატორიებში და რა როლი აქვს კვლევას სოფლის მეურნეობის განვითარებაში.
სოფელ ოკამის საჯარო სკოლის მოსწავლეები ჩართულნი არიან კასპის პროფესიული კოლეჯის პროგრამაში – „პროფესიული უნარების განვითარების კურსი მებოსტნეობის პროფესიაში“, რომლის მიზანია ახალგაზრდებისთვის პროფესიული ორიენტაციის ხელშეწყობა და პრაქტიკული ცოდნის განვითარება აგრარული მიმართულებით.
ვიზიტი მნიშვნელოვანი გამოცდილება აღმოჩნდა მოსწავლეებისთვის, რომლებიც პროფესიის არჩევის ეტაპზე იმყოფებიან; მათ შესაძლებლობა მიეცათ, პრაქტიკული მაგალითებით ენახათ, როგორ მუშაობს თანამედროვე კვლევა რა დიდი მნიშვნელობა აქვს მეცნიერულ ცოდნას მებოსტნეობისა და მთლიანად აგროსექტორის განვითარებაში.

Students of the Okami Public School in the village of Kaspi Municipality visited the Tsilkani base of the Scientific-Research Center of Agriculture
The students, under the guidance of the center's specialists, visited the Laboratory of Plant Microclonal (IN VITRO) Propagation and Virus-free Planting Material Research, the Soil Fertility Research Laboratory, the Sericulture Laboratory and the hydroponic greenhouse.
During the meeting, the Center's specialists shared information with the students on issues related to horticulture, soil and plant research. They were introduced to how practical work is carried out in laboratories and the role of research in the development of agriculture.
The students of the school of Okami village are involved in the Kaspi Vocational College program - "Professional Skills Development Course in Horticulture", which aims to promote professional orientation for young people and develop practical knowledge in the agricultural field.
The visit proved to be an important experience for students who are in the process of choosing a profession; they were given the opportunity to see, through practical examples, how modern research works and the great importance of scientific knowledge in the development of horticulture and the agricultural sector as a whole.