საქართველოს ნიადაგების საერთო მდგომარეობის შესწავლის და ინვენტარიზაციის მიზნით, 2025 წელს გამოკვლეულია 25 000 ჰა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ფართობი
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ნიადაგის ნაყოფიერების კვლევის სამსახურის მიერ, 2025 წელს, შვიდ მუნიციპალიტეტში შესწავლილ იქნა 25 000 ჰექტარი ნიადაგის ფართობი, ხოლო ლაბორატორიულ პირობებში ფიზიკურ, ქიმიურ და ფიზიკურ-ქიმიურ მახასიათებლებზე გაანალიზდა 413 ნიადაგის ნიმუში. მიღებული მონაცემები განთავსდა ერთიან ელექტრონულ ბაზაში, რომლის საფუძველზეც მიმდინარეობს ნიადაგის თემატური რუკების დამუშავება.
კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით, 200-ზე მეტ ფერმერს მიეწოდა ნიადაგის ნაყოფიერების გაუმჯობესების რეკომენდაციები, მათ შორის ვაზისა და ხორბლის კულტურების წარმოებისთვის, რაც პრაქტიკულად უწყობს ხელს მიწის რესურსების ეფექტიან და მდგრად გამოყენებას.
პროექტს „საქართველოს ნიადაგების საერთო მდგომარეობის შესწავლა“ ლაბორატორია 2016 წლიდან ახორციელებს, რომლის მიზანია საქართველოს ნიადაგების საერთო მდგომარეობის შესწავლა, შეფასება და შესაბამისი თემატური ციფრული რუკების შექმნა. აღნიშნული პერიოდის განმავლობაში ინვენტარიზებული და შესწავლილია 250 000 ჰექტარზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ფართობი.

In order to study and inventory the general condition of Georgian soils, in 2025, 25,000 hectares of agricultural land were surveyed
In 2025, the Soil Fertility Research Division of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture studied 25,000 hectares of soil in seven municipalities, and 413 soil samples were analyzed for physical, chemical, and physicochemical characteristics in laboratory conditions. The data obtained were placed in a unified electronic database, on the basis of which thematic soil maps are being processed.
Based on the research results, more than 200 farmers were provided with recommendations for improving soil fertility, including for the production of vines and wheat crops, which practically contributes to the efficient and sustainable use of land resources.
The laboratory has been implementing the project "Study of the General Condition of Soils in Georgia" since 2016, the goal of which is to study, assess the general condition of soils in Georgia and create relevant thematic digital maps. During this period, more than 250,000 hectares of agricultural land have been inventoried and studied.