სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ აკადემიკოს ვლადიმერ მენაბდის დაბადების 130 წლისთავისადმი მიძღვნილ სამეცნიერო სესიაზე მოხსენება წარადგინა
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, პროფესორმა, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსმა ლევან უჯმაჯურიძემ აკადემიკოს ვლადიმერ მენაბდის დაბადების 130 წლისთავისადმი მიძღვნილ სამეცნიერო სესიაზე მოხსენება წარადგინა თემაზე - „ვაზისა და ხორბლის კულტურა საქართველოში“.
მოხსენებაში აღინიშნა საქართველოს, როგორც უძველესი მიწათმოქმედების და კულტურული მცენარეთა წარმოქმნის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ცენტრის როლი, სადაც ვაზსა და ხორბალს განსაკუთრებული ადგილი უკავია. ხაზი გაესვა აკადემიკოს ვლადიმერ მენაბდის გამორჩეულ წვლილს ქართული ხორბლის კვლევაში და იმ მემკვიდრეობას, რომელიც დღესაც საფუძვლად უდევს თანამედროვე კვლევებსა და მიღწევებს.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის საქმიანობაზე - ქართული ხორბლისა და ვაზის გენეტიკური რესურსების კონსერვაციის, კვლევის, გენბანკში დაცული კოლექციების, ჯიღაურას ბაზაზე არსებული ეროვნული ამპელოგრაფიული კოლექციისა და სარგავი მასალის სერტიფიცირების მიმართულებით განხორციელებულ პროექტებზე.
სამეცნიერო სესიას საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის წევრები, პროფესორ-მეცნიერები, დარგის სპეციალისტები და სამეცნიერო ინსტიტუციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Director of the LEPL Scientific-Research Center Levan Ujmajuridze presented a report on the topic "Vine and Wheat Culture in Georgia" at the scientific session dedicated to the 130th anniversary of the birth of Academician Vladimer Menabde
The Director of the LEPL Scientific-Research Center, Professor, Academician of the Academy of Agricultural Sciences Levan Ujmajuridze presented a report on the topic "Vine and Wheat Culture in Georgia" at the scientific session dedicated to the 130th anniversary of the birth of Academician Vladimer Menabde
The report noted the role of Georgia as one of the important centers of ancient agriculture and the production of cultivated plants, where grapevines and wheat occupy a special place. The outstanding contribution of Academician Vladimir Menabde to the research of Georgian wheat and the heritage that still forms the basis of modern research and achievements were emphasized.
Special attention was paid to the activities of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture - projects implemented in the direction of conservation and research of Georgian wheat and grapevine genetic resources, collections preserved in the gene bank, the national ampelographic collection at the Jighaura base and certification of planting material.
The scientific session was attended by members of the Georgian National Academy of Sciences, professors-scientists, specialists in the field and representatives of scientific institutions.