მუხურის მეფუტკრეობის ბაზაზე სანაშენე მეურნეობის სამართლებრივ საკითხებზე სემინარი გაიმართა
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ორგანიზებით, ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის მუხურის მეფუტკრეობის საცდელ ბაზაზე სამეგრელოს, გურიისა და იმერეთის მუნიციპალიტეტების მეფუტკრეებისთვის სემინარი გაიმართა.
შეხვედრის ფარგლებში განხილულ იქნა მეფუტკრეობის დარგში არსებული მდგომარეობა და ძირითადი გამოწვევები. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სანაშენე საქმიანობის ფარგლებში ჯიშური მიკვლევადობის სისტემის კვლევისა და დანერგვის საკითხებს.
საუბარი შეეხო ფუტკრის გენეტიკური რესურსების აღდგენა-კონსერვაციას, იზოლირებული და ბუფერული ზონების განსაზღვრას, საკვები ბაზის გაფართოების აუცილებლობას, ჰიგიენისა და ვეტერინარული კონტროლის მოთხოვნებს, სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული (SPS) სტანდარტების დაცვას, საფუტკრე მეურნეობის შემოწმების წესს, ფერმის მართვის სისტემის დანერგვასა და სელექციის ორგანიზებას. ასევე განიხილეს დოკუმენტაციის წარმოება, ბონიტირების ინსტრუქციის დახვეწა და მისი განხორციელების მექანიზმები.
„ფუტკრის ადგილობრივი ჯიშების პოპულაციების აღდგენა, დედა ფუტკრების ხალასი ბირთვის შექმნა, ფერმის მართვის სისტემის დანერგვა და სანაშენე სტატუსის მინიჭება ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზარზე ნდობის განმტკიცების მნიშვნელოვან წინაპირობას წარმოადგენს. მსგავსი ტიპის შეხვედრები და სწავლებები მეფუტკრეების ინფორმირების და ცნობადობის ამაღლების აუცილებელი პირობაა“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ.
შეხვედრას მეფუტკრეთა გაერთიანების დირექტორი ალეკო პაპავა, ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის მერი ჯუმბერ იზორია, საკრებულოს წევრები, სოფლის რწმუნებულები, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილე ნოდარ ხატიაშვილი, სხვა შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები და დაინტერესებული პირები ესწრებოდნენ.

A seminar on legal issues of beekeeping was held at the Mukhuri Beekeeping Base
A seminar was held for beekeepers from Samegrelo, Guria and Imereti municipalities at the Mukhuri Beekeeping Experimental Base in Chkhorotsku municipality, organized by the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture.
The meeting discussed the current situation and key challenges in the beekeeping sector. Special attention was paid to the issues of research and implementation of a variety traceability system within the framework of breeding activities.
The discussion covered the restoration and conservation of bee genetic resources, the definition of isolated and buffer zones, and the necessity of expanding the forage base. Emphasis was placed on hygiene and veterinary control requirements, compliance with sanitary and phytosanitary (SPS) standards, apiary inspection procedures, the implementation of farm management systems, and the organization of breeding programs. Additionally, participants discussed documentation management, the refinement of scoring (bonitierung) instructions, and mechanisms for their implementation.
"Restoring populations of local bee breeds, creating a pure nucleus of queen bees, implementing a farm management system, and granting breeding status are important prerequisites for strengthening trust in the local and international markets. Such meetings and trainings are a necessary condition for informing beekeepers and raising awareness," - noted Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture.
The meeting was attended by Aleko Papava, Director of the Beekeepers' Union, Jumber Izoria, Mayor of Chkhorotsku Municipality, members of the Sakrebulo, village trustees, Nodar Khatiashvili, Deputy Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, representatives of other relevant services and interested parties.