სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზაზე სკოლა „ერუდიტების“ მე-10 კლასის მოსწავლეები იმყოფებოდნენ
სკოლა „ერუდიტების“ მე-10 კლასის მოსწავლეები სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზაზე იმყოფებოდნენ, სადაც აგრარული მეცნიერების პრაქტიკულ და კვლევით მიმართულებებს გაეცნენ.
მოსწავლეებმა დაათვალიერეს ბაზაზე არსებული ხეხილისა და ვაზის საკოლექციო ნარგაობები, ასევე ვაზისა და ღვინის სამუზეუმო სივრცე. მეხილეობის კვლევის სამსახურის უფროსმა, ზვიად ბობოქაშვილმა დეტალურად გააცნო მათ ხეხილის ბაღში წარმოდგენილი ჯიშები, კოლექციის მნიშვნელობა და აგროტექნიკური თავისებურებები. შეხვედრის ფარგლებში მან პრაქტიკულად აჩვენა, როგორ მიმდინარეობს ნარგაობის სხვლა-ფორმირება და რა პრინციპებზეა დაფუძნებული თანამედროვე ბაღის მართვა.
მევენახეობა-მეღვინეობის კვლევის სამსახურის მთავარმა სპეციალისტმა, ნიკოლოზ კირვალიძემ, მოსწავლეებს საქართველოს მევენახეობა-მეღვინეობის მრავალსაუკუნოვან ისტორიასა და ტრადიციაზე ესაუბრა. მან ასევე გააცნო ჯიღაურას ბაზაზე არსებული ამპელოგრაფიული კოლექცია, ქართული ადგილობრივი ვაზის ჯიშების მნიშვნელობა და ის კვლევითი სამუშაოები, რომლებიც გენეტიკური რესურსების დაცვასა და შენარჩუნებას ემსახურება.
მსგავსი საგანმანათლებლო ვიზიტები განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ახალგაზრდებში სოფლის მეურნეობისადმი ინტერესის გაღვივებისა და აგრარულ მეცნიერებაში ჩართულობის ხელშეწყობისთვის.

The Students of the 10th grade from ,,Eruditi’’ School conducted a visit to the Jighaura Base of the Scientific-Research Center of Agriculture
10th-grade students from ,,Eruditi’’ School visited the Jighaura Base of the Scientific-Research Center of Agriculture, where they were introduced to the practical and research directions of agricultural science.
The students toured the fruit and grapevine collection plantations at the base, as well as the Vine and Wine Museum. Zviad Bobokashvili, Head of the Fruit Crops Research Division, provided them with a detailed overview of the varieties featured in the orchard, the significance of the collection and their agrotechnical characteristics. During the meeting, he conducted a practical demonstration of pruning and shaping techniques and explained the core principles of modern orchard management.
Nikoloz Kirvalidze, Chief Specialist of the Viticulture and Winemaking Research Division, spoke to the students about Georgia's centuries-old history and tradition of viticulture and winemaking. He also introduced them to the ampelographic collection at the Jighaura Base, the significance of indigenous Georgian grapevine varieties, and the research efforts dedicated to the protection and conservation of genetic resources.
Such educational visits are particularly important for stimulating interest in agriculture among young people and promoting engagement in agricultural sciences.