“ლაზური შემოდგომა” თბილისში
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ, თბილისში სტუმრად ჩამოსულ ლაზებთან ერთად ლისის ტბაზე მშენებარე საპატრიარქოს საეკლესიო ღვინის მარანში, დაწურა ლაზეთის რეგიონისათვის დამახასიათებელი, აბორიგენული ჯიშის ყურძენი– ჩხავერი.
ამავე დღეს მერიის გამწვანების სამსახურთან ერთად აქ დაირგო 150-მდე სხვადასხვა ჯიშის ხის ნერგი, ხოლო სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა გააშენა ჯიღაურას ექსპერიმენტალურ ბაზაზე გამოყვანილი წითელი ადგილობრივი საღვინე ვაზის ჯიშები, რაც განხორციელდა საქართველოს საპატრიარქოსა და ცენტრს შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის საფუძველზე (მემორანდუმი ითვალისწინებს საქართველოში მევენახეობა-მეღვინეობის არატრადიციულ ზონებში ადგილობრივი აბორიგებული ვაზის ჯიშების აღორძინებას, როგორც საეკლესიო სივრცეში, ისე მოსახლეობაშიც).
ამავე დღეს საპატრიარქოს მევენახეობა-მეღვინეობის სამეცნიერო ცენტრის ხელმძღვანელმა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრთან ერთად მევენახეობა-მეღვინეობის მიმართულებით ერთობლივი სამომავლო გეგმებრი შეიმუშავა.

,, Laz Autumn’’ In Tbilisi
The director of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze, together with the guests who came from Lazeti in Tbilisi, pressed out the indigenous variety of the vine - Chkhaveri, in the wine cellar of the Patriarchate, in the Lisi Lake Church, which is under construction.
At the same day, accompanied with the Municipal Office of landscaping, 150 different species of tree saplings were planted here; the Scientific-Research Center of Agriculture has planted red local vine varieties bred on the experimental base Jighaura, which was carried out under the Memorandum of Understanding between the Patriarchate of Georgia and Scientific-Research Center of Agriculture (memorandum provides the renovation of the local grape varieties as well as in the church circle and in the society).
At the same day, the director of the Scientific Center of Viticulture and Wine-making together with the director of the Scientific-Research Center of Agriculture worked out a joint future plans in the direction of viticulture and wine-making.