ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფმა ქართველ ფერმერთა მიღება გამართა
სასტუმროში „ჰუალინგ თბილისი“, ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფმა „საქართველო-ჩინეთის ტექნიკური თანამშრომლობის პროექტის“ ფარგლებში, სოფლის მეურნეობის მიმართულებით გადამზადებულ ქართველ ფერმერთა მიღება გამართა. ღონისძიება სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის საელჩოს მრჩეველმა სავაჭრო-ეკონომიკურ საკითხებში, ვან ლიანპომ გახსნეს.
ღონისძიებაზე ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფის წარმომადგენელმა საქართველო-ჩინეთის ერთობლივი პროექტის ფარგლებში მიღწეულ შედეგებსა და წარმატებაზე დეტალურად ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ამ პროექტის მეშვეობით სასათბურე ბოსტნეულის მოვლა-მოყვანის საკითხებში საქართველოსა და ჩინეთში 300-მდე ქართველი ფერმერი/დაინტერესებული პირი გადამზადდა. სასწავლო კურსები ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ვაჭრობის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით, ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფისა და სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ორგანიზებით განხორციელდა. ამავე პროექტის ფარგლებში, მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფ. შულავერში, ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფის მიერ კვლევითი ცენტრის კუთვნილ 5 ჰექტრამდე მიწის ფართობზე მზის და ერთსივრციანი სათბურები აშენდა (7 დიდი და 25 პატარა სათბური), რომელიც სამეცნიერო-კვლევითი დანიშნულებისაა. ახალი ტექნოლოგიებით აღჭურვილ ბაზაზე პერიოდულად ქართველი ფერმერები ბოსტნეულის მოვლა-მოყვანის თანამედროვე ტექნოლოგიების მიმართულებით პრაქტიკულ სასწავლო კურსს და გადამზადებას გადიან.
„მსგავსი ტიპის პროექტები ქართველ ფერმერებსა და დარგით დაინტერესებულ პირებს საშუალებას აძლევს გაიარონ თეორიული და პრაქტიკული სწავლება, გაიზიარონ ჩინეთში ამ კუთხით არსებული გამოცდილება და უკეთ გაეცნონ ბოსტნეული კულტურების მოვლა-მოყვანის თანამედროვე ტექნოლოგიებს. აღნიშნული პროცესი ხელს უწყობს არამარტო ჩვენი ქვეყნების დაახლოებას, არამედ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში სასათბურე მეურნეობების განვითარებას“, - აღნიშნა სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ.
ღონისძიების ბოლოს, რიგით მეექვსე სასწავლო სემინარი საზეიმო ვითარებაში გაიხსნა. კურსი 10 დღიანია და მიზნად ისახავს ფერმერებისთვის ბოსტნეული კულტურების მოვლა-მოყვანის ტექნოლოგიების გაცნობასა და სწავლებას, ინფორმაციის გადაცემას მზის სათბურების მშენებლობის სპეციფიკაზე, სტრუქტურაზე და მართვაზე.
საზეიმო ღონისძიებას სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლები და ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფის ლიდერები ესწრებოდნენ.

Hunan Agricultural Group has carried out reception of farmers
The Hunan Agricultural Group has carried out a reception of farmers at the hotel “Hualing Preference Tbilisi’’ within the framework of the project ‘’Technical cooperation project between Georgia and China’’. The event was opened by the Deputy Minister of Agriculture of Georgia Iuri Nozadze and by the Counselor of the Economic and Commercial Counsellor’s office of the Embassy of the People’s Republic of China in Georgia Wan Lianpo.
During the reception a special attention has given to the results of the project by the representative of the Hunan Agricultural Group and also he has noted in details about achievements through this project. To the gratitude of this project approximately 300 farmers have been retrained on the issues of the cultivation of greenhouse vegetables in Georgia and in China.
The training course was organized by the Scientific-Research Center of Agriculture and Hunan Agricultural Group with the financial support of the Ministry of trade of China. Within the same project in the village Shulaveri of the Marneuli district, solar greenhouses have been built on the plot (7 big and 25 small greenhouses). On the technological base Georgian farmers periodically are being trained on vegetable growing.
,,Such projects give the chance to the farmers and stakeholders to have the theoretical and practical training in order to get acquainted better with new technologies on cultivation of new vegetables, sharing the existing experience of the Chinese colleagues in this direction. This process promotes not only to rapprochement of our countries, but also the development of greenhouses in different regions of Georgia’’ – said the director of the Scientific-Research Center of Agriculture.