აგროსატყეო მიმართულებით თურქეთსა და საქართველოს შორის თანამშრომლობა ღრმავდება
საქართველო-თურქეთის ერთობლივი სამეცნიერო პროექტის ფარგლებში, რომელიც ტყის სწრაფად მზარდი სახეობების საქართველოში შესწავლის, მოვლისა და გაშენების საკითხებს მოიცავს, თურქეთის მხარემ სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ექსპერიმენტულ ბაზას ვერხვის (Populus spp) 20 სხვადასხვა სახეობის ახალი პერსპექტიული ფორმა და კლონი გადასცა.
პროექტის ხანგრძლივობა 1 წელი და 6 თვეა. ამ ხნის განმავლობაში ქართულ მხარეს 50-ზე მეტი ვერხვის კლონი გადაეცემა, რომლებსაც ქართველი სპეციალისტები დააკვირდებიან. საქართველოს კლიმატურ პირობებთან მორგებული ვარიანტების გავრცელება კი ფერმერულ მეურნეობებში მოხდება.
ვიზიტის ფარგლებში, თურქეთის ვერხვისა და ტყის სწრაფად მზარდი სახეობების კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი ერჯან ველიოღლუ და ინსტიტუტის დოქტორი სელდა აკგული სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეს, იური ნოზაძეს, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორს, ლევან უჯმაჯურიძეს და ცენტრის მრავალწლოვანი კულტურების კვლევისა და სარგავი მასალების წარმოების დეპარტამენტის სპეციალისტებს შეხვდნენ და პროექტის დეტალებზე იმსჯელეს.
თურქმა მკვლევარებმა სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთწლოვანი კულტურების წილკნის და მრავალწლოვანი კულტურების ჯიღაურას ბაზები, ასევე სართიჭალის ეროვნული საშენი მეურნეობა დაათვალიერეს.
აღსანიშნავია, რომ თურქეთი აგროსატყეო მიმართულებით ერთ-ერთი ყველაზე განვითარებული ქვეყანაა, სადაც ათზე მეტი სატყეო ინსტიტუტი ფუნქციონირებს.

COOPERATION WITH TURKEY IS GOING DEEPER IN THE FIELD OF AGROFORESTRY
Turkey has given to SRCA Jigaura experimental base the new perspective forms and clones of Populus ssp 20 different varieties within the Georgia-Turkey joint-scientific project that includes exploring, planting and care-breeding of the fast growing forest species in Georgia.
Duration of this project is 1 year and 6 months. More than 50 Populus ssp clones will be given to Georgia during this project that will be observed by Georgian specialists. Varieties adapted to Georgian climate conditions will be spread over the farms.
The director of the Poplar and Fast growing forest trees research Institute – Ercan VELİOĞLU and Prof. Zelda Akgul met Deputy Minister of Agriculture – Iuri Nozadze, Director of SRCA – Levan Ujmajuridze and specialists of the perennial crop research and planting material production department within the visit and discussed about project details.
Turkish scientists visited annual crop base in Tsilkani and base of permanent crop research in JIgaura, National Nursery in Sartichala as well.
It should be noted that Turkey is one of the most developed countries in the field of an agroforestry, where more than 10 institutes function.